Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ: Αζερμπαϊτζάν – Ελλάδα 3-2: Πάλεψε αλλά «λύγισε» η Εθνική

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών δεν τα κατάφερε κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν και γνώρισε την ήττα με 3-2 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Την ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών στον κρίσιμο αγώνα της με αντίπαλο το Αζερμπαϊτζάν για τον τρίτο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ένα παιχνίδι που για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μονόδρομος στην προσπάθεια του να βρεθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Εκ του αποτελέσματος, η «γαλανόλευκη» αν και πάλεψε για να πάρει τη νίκη, εν τούτοις δεν τα κατάφερε και «λύγισε» με 3-2 σετ.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη, η Ελλάδα κυνηγάει πλέον το θαύμα στον αυριανό της (23/8, 18:00, ΕΡΤ3) αγώνα με αντίπαλο την Τουρκία (σ. θεωρείται η καλύτερη ομάδα στον κόσμο), καθώς θέλει νίκη με καθαρό σκορ (3-0) για να ελπίζει σε πρόκριση στις «16» του θεσμού.

Η Εθνική ήταν εξαιρετική στο πρώτο σετ και εκμεταλλεύτηκε το έπακρο τα λάθη του Αζερμπαϊτζάν φτάνοντας στο 22-25, που της έδωσε και μία πρώτη «ανάσα» στη μάχη της στον αγώνα. Όπως αποδείχτηκε βέβαια, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την «γαλανόλευκη», καθώς στο δεύτερο σετ το Αζερμπαϊτζάν ανέβασε την απόδοσή του, ήταν πιο αποτελεσματικό στην επίθεση και έκανε το 1-1 με 25-19.

Παρόλα αυτά, η Εθνική δεν το έβαλε κάτω. Η «γαλανόλευκη» συνέχισε να προσπαθεί και έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ, κατά το οποίο βρέθηκε να προηγείται 23-24 των Αζέρων, ώσπου "λύγισε" τελικά την αντίπαλό της και έκανε το 1-2 με 27-29.

Στο τέταρτο σετ όμως, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλε η αντίπαλός της, η οποία ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και έφτασε να προηγείται με 18-10, ώσπου η Εθνική έχασε με 25-18 και με το 2-2 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 2-6, όμως το Αζερμπαϊτάν άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και ισοφάρισε σε 6-6, πριν φτάσει τελικά και στο 15-12 που του χάρισε τη νίκη στο παιχνίδι.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12) σε 128'

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Αταμάν Γκουνεϊλίγκ): Τούμπαν 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Αλίεβα 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες), Αμπντουλαζίμοβα 9 (4/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρατσένκο 11 (3/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέσμαν 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Ραχίμοβα 31 (30/51 επ., 1 μπλοκ) / Γουλούγιεβα (λ, 32% υπ. - 24% άριστες), Καρίμοβα (λ), Ντοροσένκο, Μασνάκοβα, Στεπανένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 30 (26/56 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 8 (7/22 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 5% άριστες), Λαμπρούση 9 (6/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (9/27 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 28% υπ. - 11% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Σπανού 1 (0/7 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Τερζόγλου, Μπάκα, Ξανθοπούλου, Τσιτσιγιάννη 3 (3/4 επ.), Κακουράτου (14% υπ. - 0% άριστες).