Πρωταθλήτρια Eυρώπης βόλεϊ γυναικών η Βακίφμπανκ με 40 πόντους της Εγκόνου (vid)

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ γυναικών που έγινε στο Τορίνο η Βακίφμπανκ κέρδισε 3-1 (27-25, 25-17, 23-25, 25-17) την Εξατσίμπασι στον τουρκικό εμφύλιο.

Για να φτάσουν στον τελικό, αρχικά η Βακιφμπανκ απέκλεισε πολύ δύσκολα με μία ήττα (0-3 εντός) και μία νίκη (0-3 εκτός) και πήρε πρόκριση στο χρυσό σετ (12-15) την μετέπειτα πρωταθλήτρια Τουρκίας, Φενέρμπαχτσε ενώ η Εξατσίμπασι απέκλεισε με μία ήττα 3-2 και μία νίκη 3-0 την Ιταλική Νοβάρα.

H Bακίφμπανκ του Τζιοβάνι Γκουϊντέτι είχε κορυφαία την Πάολα Εγκόνου με 40 πόντους και το εκπληκτικό ποσοστό 65% στην επίθεση.

Μυθική εμφάνιση από την Ιταλίδα διαγώνια Πάολα Εγκόνου που τελείωσε το ματς με 40 πόντους και 65% στην επιθεση ενω ξεχώρισαν ακόμη η Γκιμαράες με 15, Γκιουνές 10. Το αντίπαλο δέος της Εκσασίμπασι η Σέρβα διαγώνια Τατιάνα Μπόσκοβιτς ήταν μέτρια με 16 πόντους ενω ξεχώρισαν ακόμη η Μπαλαντίν με 15, Βορόνκαβα 13.

Οι νικήτριες πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 27-25, επιρκάτησαν εύκολα με 25-17 στο δεύτερο. Η Εκσασίμπασι αντέδρασε μείωσε με 23-25 σε 2-1 αλλα στό τέταρτο δεν αντεξε, στην πίεση του σερβίς της Εκσασίμπασι και δεν μπόρεσε να σταματήσει την εκπληκτική Εγκόνου και λύγισε φυσιολογικά με 25-17 και 3-1.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-17, 23-25, 25-17)

Διαιτητές: Σιμιτς (Σερβία) - Βάγκνι (Ιταλία)

Οι πόντοι και οι συνθέσεις των ομάδων

Βακιφμπανκ (Γκουιντέτι): Εγκόνου 40, Ογκπόμπου 9, Γκιμαράες 15, Μπατζέμα 9, Γκιουνές 10, Οζμπέι 2, Αϊκατς (λ), Οζμπούτ, Καροτάσου, Κουλουμπέι, Σιμπεγιόγλου

Εκσασίμπασι (Ακμπάς) Μπόσκοβιτς 16, Αρίτσι 0, Χέρμαν 8, Μπαλαντίν 15, Βορόνκοβα 13, Τζακ 8, Σεμπνέμ (λ), Ογκνιένοβιτς 5, Σαχίν, Φαμπρίς, Ερκέκ