Oλυμπιακός-Στεάουα 3-1: Με πολυβόλο Τόνσεκ Στερν, σε θέα Παναθηναϊκού

Με βολές κατά ριπάς από επίθεση και σερβίς του Τόνσεκ Στερν ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 τη Στεάουα και θέλει δύο σετ στο Βουκουρέστι στις 26 Ιανουαρίου για να προκριθεί στους ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ, όπου ενδέχεται να παίξει με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ ο Δαλακούρας πήρε τη θέση του Κουμεντάκη, o Γκουσταβάο του Λινάρδου και ήρθε η ανατροπή με το Στερν να πυροβολεί από σερβίς και επίθεση στο τέλος του τέταρτου σετ. Ο Ολυμπιακός με 13 άσους και 15 μπλοκ θέλει δυο σετ στη Ρουμανία για να προκριθεί στους ημιτελικούς, όπου ενδέχεται να παίξει με τον Παναθηναϊκό (παίζει αύριο στην Ολλανδία).

Kορυφαίος ο Ντράγκο Τράβιτσα, εγγύηση ο Παγένγκ, ο Γκουσταβάο έκανε θετικό ντεμπούτο με το φλότινγκ σέρβις του να προκαλεί αναστάτωση στην υποδοχή της Στεάουα και ο Ολυμπιακός να κάνει σερί πόντων.

Με επίθεση και άσο του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-7. Με τον ίδιο τρόπο, άσο στον Κουμεντάκη ισοφάρισε 9-9 η Στεάουα και προηγήθηκε 10-12 με άουτ του Κουμεντάκη. Με άσο στον Τζιάβρα έκανε το 16-18 και στον Κουμεντάκη το 16-19 και έδωσε τη θέση του στον Δαλακούρα. Άσος του Παγένγκ 18-19, μπλοκ του Στερν 20-21, υπέρβαση 3 μέτρων 21-21, Ιντάλγκο 22-21, Στερν 23-22, χαμένο σερβίς Παπαγγελόπουλου 23-23, άσος στον Δαλακούρ 23-24, άσος στον Ιντάλγκο 23-25. Οι 5 άσοι της Στεάουα (τρεις ο πασαδόρος Κόστιτς) έκριναν το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Δαλακούρα, αντί Κουμεντάκη και προηγήθηκε 7-4. Στο 9-7 στον αγώνα ο Γκουσταβάο αντί του Λινάρδου. Με τα σερβίς του Βραζιλιάνου το σκορ πήγε 13-8. Δύο άσοι του Ιντάλγκο 17-10, μπλοκ του Γκουσταβάο και άσος του Παγένγκ 20-11. Τελικό σκορ 25-16.

Στο τρίτο σετ γρήγορη επίθεση του Στερν και άουτ της Στεάουα έφεραν το 10-7, μπλοκ και επίθεση του Δαλακούρα 11-7. Μπλοκ του Γκουσταβάο 13-9, επίθεση από την πίσω ζώνη του Ιντάλγκο 23-15 και τελικό σκορ 25-16 με άμυνα του Δαλακούρα!

Στο τέταρτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3 η Στεάουα ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 6-7 με μπλοκ στον Στερν και ο Δαλακούρας έδωσε τη θέση του στον Κουμεντάκη, που πήρε άσο για το 10-9. Μπλοκ του Στερν 18-16, επίθεση Παγένγκ 19-16, με τα φαλτσαριστά σερβίς του Γκουσταβάο. Άουτ του Ιντάλγκο 19-17, χαμένο σερβίς 20-17. Δύο άσοι του Στερν 22-17 με ταχύτητα μπάλας 121 χιλιόμετρα/ώρα. Λάθος διαιτητή έδωσε διπλή μπαλλιά, με τον Τράβιτσα να βγάζει άμυνα με το πόδι 22-18, Ιντάλγκο 23-18, χαμένο σερβίς του ίδιου 23-19, επίθεση του Στερν 24-19 και άσος του Παγένγκ 25-19.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 7 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (0/2 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ).

ΣΤΕΑΟΥΑ (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 9 (5/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσσοι) / Λάκσεβιτς (λ, 24% υπ.-19% άριστες), Σόμπαλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μπόντεα 1 (1/1 επ.).