Eυρωβόλεϊ εφήβων: Νίκη στο τάι μπρέικ με 43 λάθη των Πορτογάλων

Η Εθνική βόλεϊ εφήβων κέρδισε στην πρεμιέρα του Ευρωβόλεϊ στο Βάστο της Ιταλίας, 3-2 την Πορτογαλία

Eυρωβόλεϊ εφήβων: Νίκη στο τάι μπρέικ με 43 λάθη των Πορτογάλων

Η Εθνική εκμεταλλεύτηκε τα 43 λάθη των Πορτογάλων και με 8 άσους πέτυχε την πρώτη νίκη στην διοργάνωση.

Ο αγώνας στιγματίστηκε από την ωριαία διακοπή που προέκυψε μετά το τέλος του πρώτου σετ που οφείλονταν στην καταιγίδα και προκάλεσε μικρά προβλήματα στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Οι Πορτογάλοι δεν ήθελαν να συνεχιστεί ο αγώνας καθώς από τη δική τους πλευρά είχαν σβήσει κάποια φώτα. Ωστόσο με την παρέμβαση του κομισάριου του αγώνα και μετά από πολλές διαβουλεύσεις (καθώς πιθανή αναβολή της αναμέτρησης θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα στο πρόγραμμα) το ματς συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά, αφού ο ελληνικός πάγκος αποδέχθηκε το αίτημα των Πορτογάλων να σβήσουν αντίστοιχα φώτα κι από την ελληνική πλευρά!

Πρώτος σκόρερ ο Μάρκου με 29 πόντους (27/47). Κακή ανάπτυξη, με τους κεντρικούς να παίρνουν μόλις 15 από τις 115 επιθέσεις.

*Οι πόντοι της Πορτογαλίας προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Νούνο Μιγκέλ Περέιρα): Μπρίτο 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Μάρκες 21 (18/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιγκεϊρέδο 18 (11/20 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 55% υπ.-35% άριστες), Ντίας 12 (6/9 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μάτος 1 (1/2 επ.), Πιμεντέλ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Αζένια (λ, 34% υπ.-17% άριστες), Περέιρα 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ.-12% άριστες), Γκόμες).

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Μούχλιας): Θεοδόσης 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 13 (10/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ.-42% άριστες), Μάρκου 29 (27/47 επ., 2 άσσοι), Μπακοδήμος 11 (9/23 επ., 2 άσσοι, 41% υπ.-24% άριστες), Πετσιάς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαρσέλλος 10 (7/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Φώλιας (λ, 64% υπ.-27% άριστες), Σουσούνης (λ), Τζάρας, Κονίδης Χριστόπουλος, Σταθέλος.

2η αγωνιστική - Κυριακή 18/9
16:00, Πορτογαλία-Τσεχία
18:30, Φινλανδία-Βουλγαρία
21:00, Ελλάδα-Βέλγιο

3η αγωνιστική - Δευτέρα 19/9
16:00, Βουλγαρία-Πορτογαλία
18:30, Τσεχία-Ελλάδα
21:00, Βέλγιο-Φινλανδία

4η αγωνιστική - Τετάρτη 21/9
16:00, Τσεχία-Βουλγαρία
18:30, Ελλάδα-Φινλανδία
21:00, Πορτογαλία-Βέλγιο

5η αγωνιστική - Πέμπτη 22/9
16:00, Βουλγαρία-Ελλάδα
18:30, Φινλανδία-Πορτογαλία
21:00, Βέλγιο-Τσεχία

1ος όμιλος - Μοντεσιλβάνο
1η αγωνιστική - Σάββατο 17/9

16:00, Σερβία-Γαλλία
18:30, Πολωνία-Σλοβακία
21:00, Σλοβενία-Ιταλία

2η αγωνιστική - Κυριακή 18/9
16:00, Σερβία-Πολωνία
18:30, Σλοβακία-Σλοβενία
21:00, Γαλλία-Ιταλία

3η αγωνιστική - Δευτέρα 19/9
16:00, Σλοβενία-Σερβία
18:30, Πολωνία-Γαλλία
21:00, Ιταλία-Σλοβακία

4η αγωνιστική - Τετάρτη 21/9
16:00, Πολωνία-Σλοβενία
18:30, Γαλλία-Σλοβακία
21:00, Σερβία-Ιταλία

5η αγωνιστική - Πέμπτη 22/9
16:00, Σλοβενία-Γαλλία
18:30, Σλοβακία-Σερβία
21:00, Ιταλία-Πολωνία

*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).

Περισσότερα σε λίγο...