Ελλάδα-Κύπρος 3-0: Πιο κοντά στο Ευρωβόλεϊ 2023

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών επικράτησε της Κύπρου με 3-0 της Κύπρου, και πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη στον πέμπτο όμιλο της προκριματικής φάσης για το Ευρωβόλεϊ του 2023.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται κοντά στην τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023, καθώς επικράτησε της Κύπρου με 3-0 σετ (25-19, 25-19, 25-19) και παρέμεινε στην πρώτη θέση.

Η Εθνική ομάδα πήρε προβάδισμα τριών πόντων (10-7), η Κύπρος μείωσε μέχρι και τους δύο πόντους, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να ανεβάσει στροφές και να κατακτήσει το σετ με 25-19.

Το δεύτερο σετ κύλησε διαφορετικά, καθώς η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα στην αρχή με 7-3 και το διατήρησε έως το 11-8. Εν συνεχεία, η Κύπρος κατάφερε να αντιδράσει και έφτασε δις στην ισοφάριση (12-12 και 13-13). Η «γαλανόλευκη» φόρτσαρε και πάλι, «έχτισε» διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14) και έκανε πιο εύκολο το έργο της για την κατάκτηση του δεύτερου σετ, που ήρθε ξανά με το 25-19.

Η αρχή του τρίτου βρήκε την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με 2-4, ωστόσο ισοφάρισε σε 4-4 και πήρε… κεφάλι στο σκορ με έναν πόντο. Η αξιόμαχη Κύπρος παρέμεινε κοντά στο σκορ και προηγήθηκε τρεις φορές, προτού ισοφαρίσει ισάριθμα η Εθνική μας ομάδα. Το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο έως το 13-13, αλλά μετά από εκείνο το σημείο η «γαλανόλευκη» ανέβασε για ακόμη μία φορά τον ρυθμό της, πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13) και «καθάρισε» το παιχνίδι με την κατάκτηση του σετ (25-19).

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-19