Ευρωβόλεϊ ανδρών: Ελλάδα-Κροατία 3-0: Ισοπεδωτική στη Γλυφάδα

Η εθνική βόλεϊ ανδρών κέρδισε 3-0 την Κροατία στη Γλυφάδα και έγινε το φαβορί του ομίλου μας για την πρόκριση στο Ευρωβόλεϊ 2023. Kαθοριστική η είσοδος του Σταύρου Κασαμπαλή στα μέσα του ματς.

Με τα σερβίς του Τζιουμάκα και το μπλοκ του Κουμεντάκη η Εθνική προηγήθηκε 9-2 μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της Γλυφάδας, με την Κροατία να παίρνει και τα δυο τάιμ άουτ. Σειρά πήρε ο Κουμεντάκης και έφερε το σκορ στο 13-5. Στο 17-7 μπήκε στο ματς ο πρώην διαγώνιος του Εθνικού Λίο Άντριτς. Καταπληκτικό σετ για την Ελλάδα, με όπλο σερβίς, μπλοκ και 25-12!

Eλλάδα - Κροατία: Πλακώθηκαν οι παίκτες, αποβλήθηκε ο Κροάτης, κόκκινη στον Πρωτοψάλτη (vid)

Διαφορετική εικόνα στα δεύτερο σετ με την Κροατία να προηγείται 0-4 με δυο άουτ του Κουμεντάκη και 4-10 με λάθος του ίδιου παίκτη. Δεύτερο ταίμ άουτ στο 5-12. Με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη και Κασαμπαλή αντί Γαλιώτου μειώσαμε σε 9-12. Με επίθεση στο φιλέ έγινε το 17-19 και με επίθεση του Κουμεντάκη το 18-19. Βουλκίδης 19-20, μπλοκ Κουμεντάκη 20-20, μπλοκ στον Κουμεντάκη μετά από κακή πάσα 20-21, Τζιουμάκας 21-21, χαμένο σερβίς Κουμεντάκη 21-22, Τζιουμάκας 22-22, χαμένο σερβίς Βουλκίδη 22-23, Τζιουμάκας 23-23, άσος Κασαμπαλή 24-23 και άουτ επίθεση 25-23. Φοβερή ανατροπή από -6 χάρη και στα δύο τελευταία σερβίς του παίκτη του Άθλου Ορεστιάδας.

Ελλάδα - Κροατία 3-0: Τα highlights

Στο 7-6 του τρίτου σετ ο Μίχαλι πέρασε στο τερέν της Ελλάδας μετά από πανηγυρισμό του Πρωτοψάλτη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Κροάτης και να δεχθεί κόκκινη κάρτα ο Έλληνας.

Άσος του Πετρέα και 11-7. Άσος του Ανδρεόπουλου, που πήρε τη θέση του Κουμεντάκη 14-9. Επίθεση Πρωτοψάλτη μετά από άμυνα με το πόδι 17-11. Πλασέ Κασαμπαλή 19-12. Τελικό σκορ 25-15.

Διαιτητές: Σέρχι Χούλκα (Ουκρανία), Ραφαέλ Γκονζάλεζ Ταβάρες (Ισπανία)

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-15) σε 78΄.

* Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Κροατίας προήλθαν: 0 άσσοι, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. - 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.).