Το πανόραμα του Ευρωβόλεϊ ανδρών 2021: Η Σλοβενία στους ημιτελικούς με μπλοκ του Παγένκ

Πολωνία-Σλοβενία και Ιταλία-Σερβία είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών του Ευρωβόλεϊ το Σάββατο, με τον Ολυμπιακό να έχει στραμμένα τα μάτια του στον Σλοβένο Παγένκ και στον Σέρβο Πέριτς, ενώ ο Φοίνικας Σύρου καμαρώνει για τον Σλοβένο Ζίγκα Στερν

Το πανόραμα του Ευρωβόλεϊ ανδρών 2021:  Η Σλοβενία στους ημιτελικούς με μπλοκ του Παγένκ

Με άσο του Παγένκ και 13 πόντους του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Τίνε Ούρναουτ η Σλοβενία κέρδισε 3-0 την Τσεχία και θα παίξει στους ημιτελικούς με τη γηπεδούχο Πολωνία.

Η Ιταλία χρειάστηκε μόλις 76 λεπτά απέναντι στην ομάδα του Αντρέα Τζιάνι και θύμισε ομάδα του ένδοξου παρελθόντος.

Η ομάδα του Ντε Τζόρτζι με τους Μικελέτο, Λάβια, Πινάλι (παίζουν και στο Τρέντο) να ήταν αποτελεσματική (29/47 και περίπου 63% οι τρεις τους)

Με πίεση στο σερβίς, 11 μπλοκ απέναντι στη Γερμανία που είχε 0 άσσους, με 0 πόντους από τον Γκρόζερ (0/3 στο πρώτο σετ που έπαιξε) και μόλις 2 μπλοκ


*Οι πόντοι της Ιταλίας προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας προήλθαν από 0 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Προημιτελικοί

Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου

Πολωνία-Ρωσία 3-0 (25-14, 26-24, 25-19)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Μπίενεκ 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούρεκ 14 (11/16 επ., 3 άσσοι), Λεόν 14 (14/19 επ., 44% υπ. – 31% άριστες), Ντζίζγκα, Κούμπιακ 6 (6/15 επ., 58% υπ. – 42% άριστες), Κοτσανόφσκι 6 (2/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζατόρσκι (λ, 58% υπ. – 33% άριστες), Βόιτατσεκ (λ), Νοβακόφσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Κατσμάρεκ 1 (1/3 επ.), Λόμαζ.

ΡΩΣΙΑ (Τόμας Σαμελβούο): Ποντλέσνιχ 1 (1/4 επ., 33% υπ.-00% άριστες), Βολκόφ 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 18% υπ.-00% άριστες), Κουρκάεφ 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κόμπζαρ, Κλιούκα 14 (13/20 επ., 1 μπλοκ), Γιάκοβλεφ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ) / Γκολούμπεφ (λ, 42% υπ.-16% άριστες), Τετιούκιν 2 (2/4 επ., 60% υπ.-00% άριστες), Πάνκοφ 1 (1 άσσος), Ζιγκάλοφ, Βορόνκοφ 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ.-07% άριστες.)

Ολλανδία-Σερβία 0-3 (23-25, 20-25, 25-27)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Κέεμινκ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γιόρνα 7 (7/18 επ., 44% υπ.-28% άριστες), Πάρκινσον 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τερ Χόρστ 5 (5/12 επ., 50% υπ.-10% άριστες), Αμπντέλ Αζίζ 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βίλτενμπουργκ 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντρόνκερς (λ, 56% υπ.-08% άριστες), Τούινστρα 7 (7/11 επ., 88% υπ.-63% άριστες), Τερ Μάατ 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Αντρινγκά, Ντε Βέιγερ.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάσεβιτς 15 (15/24 επ., 71% υπ. – 24% άριστες), Ίβοβιτς 10 (7/12 επ., 3 άσσοι, 65% υπ. – 20% άριστες), Γιόβοβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λιούμπουριτς 11 (10/19 επ. 1 μπλοκ), Λίσινατς 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Ποντράσιανιν 5 (5/11 επ.) / Μαϊστόροβιτς (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Όκολιτς, Ατανασίεβιτς 1 (1/2 επ.).

Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου

Ιταλία-Γερμανία 3-0 (25-13, 25-18, 25-19)

ΙΤΑΛΙΑ (Φεντερίκο Ντε Τζόρτζι): Τζιανέλι 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Γκαλάσι 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντσάνι 3 (0/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μικελέτο 13 (11/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-44% άριστες), Λάβια 13 (9/16 επ., 4 μπλοκ, 36% υπ.-36% άριστες), Πινάλι 11 (9/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ, 57% υπ.-50% άριστες).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Αντρέα Τζιάνι): Καλιμπέρντα 5 (5/18 επ., 35% υπ.-23% άριστες), Γκρόζερ 0 (0/3 επ.), Μπρέμε 1 (1/5 επ.), Κάρλιτσεκ 11 (11/21 επ., 65% υπ.-53% άριστες), Τσίμερμαν 1 (1/1 επ.), Κρικ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ) / Ζένγκερ (λ, 29% υπ.-29% άριστες), Τίλε, Σχοτ, Κράγκε 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βέμπερ 8 (8/22 επ.).

Τσεχία-Σλοβενία 0-3 (21-25, 19-25, 25-27)

ΤΣΕΧΙΑ (Γίρι Νόβακ): Χάντραβα 12 (9/21 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ζάγιτσεκ 5 (5/6 επ.), Μπάρτος 1 (0/1 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 30% άριστες), Βάσινα 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Μπάρτουνεκ, Πόλακ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Μονίκ (λ, 53% υπ. – 47% άριστες), Πφέφερ, Φίνγκερ 3 (3/5 επ.), Λίσεκ 1 (1 άσσος), Γκαλάμποφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ.-27% άριστες), Γιάνους.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλμπέρτο Τζιουλάνι): Τ. Στέρν 19 (17/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάγενικ 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοζαμέρνικ 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Βίντσιτς 2 (2/4 επ.), Ούρνατουτ 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-33% άριστες), Τσέμπουλ 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.-47% άριστες) / Κόβατσιτς (λ, 82% υπ.-82% άριστες), Σκετ, Ρόπρετ, Μόζιτς 5 (3/5 επ., 2 άσσους, 50% υπ.-33% άριστες)

Ημιτελικοί

Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου

6.30 μμ: Πολωνία-Σλοβενία

10 μμ: Σερβία-Ιταλία

Τελικοί

Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου

6.30 μμ: Για την 3η θέση

9.30 μμ: Τελικός

Η φάση των "16"

Σάββατο 11/9, Γκντάνσκ
Ρωσία-Ουκρανία 3-1 (22-25, 25-16, 25-22, 24-22)

ΡΩΣΙΑ (Τόμας Σαμελβούο): Ποντλέσνιχ 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-08% άριστες), Βολκόφ 14 (12/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ.-17% άριστες), Γιάκοβλεφ 8 (5/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Πάνκοφ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κλιούκα 21 (15/31 επ., 4 άσσους, 2 μπλοκ), Κουρκάεφ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Γκολούμπεφ (λ. 50% υπ.-10% άριστες), Μπαράνοφ (λ), Τετιούκιν, Κόμπζαρ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκνις Κράστινς): Βιέτσκι 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Πλοντίτσκι 11 (10/26 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 19% άριστες), Σεμένιουκ 14 (8/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τεριομένκο 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Στσίτκοφ 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κοβάλοφ 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 09% άριστες) / Μπρόβα (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Ντιντένκο, Ιερετσένκο 1 (1/1 επ.), 2 (2 μπλοκ), Σιντορένκο.

Πολωνία-Φινλανδία 3-0 (25-16, 25-16, 25-14)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Νοβακόφσκι 3 (3/5 επ.), Κούρεκ 11 (10/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λεόν 14 (9/12 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Ντζίζγκα, Κούμπιακ 7 (4/9 επ., 3 άσσους, 89% υπ. – 44% άριστες), Κοτσανόφσκι 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζατόρσκι (λ, 89% υπ. – 33% άριστες), Βόιτατσεκ (λ), Κατσμάρεκ 8 (4/7 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Λόμαζ, Σλίβκα 1 (1/3 επ., 75% υπ. – 00% άριστες), Σεμένιουκ, Μπίενεκ 3 (1/2 επ., 2 άσσους), Φορνάλ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τζόελ Μπανκς): Ρονκάινεν 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ. 56% υπ.-13% άριστες), Έσκο 1 (1/3 επ.), Σιρίλα 2 (2/5 επ.), Σίβουλα 2 (2/11 επ.), Σινκόνεν 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Μάκινεν 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-33% άριστες) / Κέρμινεν (λ, 62% υπ.-15% άριστες), Λάνκινεν, Σεπάνεν 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Σουιχκόνεν Νίκουλα, Γιόκελα 6 (5/9 επ., 1 άσσος, Γιαουχιάνεν 1 (1 μπλοκ)


Κυριακή 12/9, Γκντάνσκ
Ολλανδία-Πορτογαλία 3-2 ( 22-25, 25-22, 26-24, 20-25, 15-13 )

Σερβία-Τουρκία 3-2 (25-18, 22-25, 22-25, 25-13, 15-12)
Κυριακή 12/9, Οστράβα
Ιταλία-Λετονία 3-0 (25-14, 25-13, 25-16)

ΙΤΑΛΙΑ (Φεντερίκο Ντε Τζόρτζι): Τζιανέλι 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Γκαλάσι 8 (7/7 επ., 1 άσσος), Αντσάνι 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Μικελέτο 8 (3/5 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 75% υπ.-50% άριστες), Λάβια 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-53% άριστες), Πινάλι 9 (7/17 επ., 2 άσσους) / Μπαλάσο (λ, 82% υπ.-64% άριστες), Ρομάνο 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Ρετσίνα 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ.-67% άριστες).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Άβο Κελ): Σβανς 3 (3/7 επ.), Σμιτς 7 (5/2119 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 32% άριστες), Έγκλεσκαλνς 1 (1/7 επ.), Πετρόβς 1 (1/2 επ.), Φρεϊμάνις 4 (4/7 επ.), Όζολινς 3 (3/17 επ., 50% υπ. – 42% άριστες) / Ιβάνοφς (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Σάους 1 (1/1 επ.), Ντάροζανς 4 (4/17 επ.), Γιάνσονς 1 (1/1 επ.).

Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-14, 18-25, 25-19, 25-22)

Δευτέρα 13/9, Οστράβα

Σλοβενία-Κροατία. 3-1 (25-20, 25-18, 19-25, 25-12)

Τσεχία-Γαλλία 3-0(25-22, 25-19, 34-32)

ΤΣΕΧΙΑ (Γίρι Νόβακ): Χάντραβα 18 (15/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζάγιτσεκ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Γκαλάμποφ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Βάσινα 15 (15/21 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Μπάρτουνεκ, Πόλακ 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Μονίκ (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Φίνγκερ 1 (1 μπλοκ), Λούτσεκ, Μπάρτος 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.-46% άριστες), Γιάνουτς.

ΓΑΛΛΙΑ (Μπερνάρντο Ρεζέντε): Σινενιέζ 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Πατρί 20 (16/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ενγκαπέ 12 (11/23 επ., 1 άσσος, 52% υπ.-40% άριστες), Μπριζάρ 1 (1/2 επ.), Λε Γκοφ 7 (7/9 επ.), Κλεβενό 7 (7/18 επ., 56% υπ.-39% άριστες) / Γκρεμπένικοφ (λ, 61% υπ.-50% άριστες), Τονιουτί, Λουατί, Φοέ.

Αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους ομίλους της Α’ φάσης:

Α’ όμιλος (Κρακοβία, Πολωνία)

Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου 2021
Ελλάδα-Ουκρανία 2-3 (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 06-15)
Πολωνία – Πορτογαλία 3-1 (25-16, 22-25, 25-16, 25-19)
Βέλγιο – Σερβία 1-3 (13-25, 18-25, 25-21, 20-25)

Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου 2021
Βέλγιο-Πορτογαλία 2-3 ( 23-25, 22-25, 25-20, 25-18, 13-15)
Ουκρανία-Σερβία 0-3 (25-27, 24-26, 21-25)

Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021
Βέλγιο-Ελλάδα 3-0 (25-16, 25-22, 25-22)
Σερβία-Πολωνία 2-3 (21-25, 25-23,25-20, 20-25, 14-16)

Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2021
Πορτογαλία-Ουκρανία 2-3 (18-25, 23-25, 25-21, 26-24, 11-15)
Ελλάδα-Πολωνία 1-3 (15-25, 22-25, 25-20, 24-26)

Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021
Πορτογαλία-Σερβία 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 17-25)
Πολωνία-Βέλγιο 3-0 (25-18, 26-24, 25-16)

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021
Σερβία-Ελλάδα 3-2 (25-23, 22-25, 25-16, 28-30, 15-05)
Ουκρανία-Βέλγιο 3-1 (25-27, 25-23, 25-18, 25-23)

Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021
Πολωνία-Ουκρανία 3-0 (25-15, 25-20, 25-21)
Ελλάδα-Πορτογαλία 1-3 (22-25, 26-24, 20-25, 22-25)

Βαθμολογία
1.Πολωνία 5 νίκες – 0 ήττες, 14 βαθμοί, 15-4 σετ, 453-381 πόντοι
2.Σερβία 4 νίκες – 1 ήττα, 12 βαθμοί, 14-7 σετ, 491-432 πόντοι
3.Ουκρανία 3 νίκες – 1 ήττα, 7 βαθμοί, 9-8 σετ, 390-371 πόντοι
4.Πορτογαλία 2 νίκες – 3 ήττες, 6 βαθμοί, 10-12 σετ, 459-502 πόντοι
5.Βέλγιο 1 νίκη – 4 ήττες, 4 βαθμοί, 7-12 σετ, 408-435 πόντοι
6.Ελλάδα 0 νίκες – 5 ήττες, 2 βαθμοί, 6-15 σετ, 434-495 πόντοι

Β’ όμιλος (Οστράβα, Τσεχία)

Παρασκευή 3/9
Ιταλία-Λευκορωσία 3-0 (25-18, 25-12, 25-15)
Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 0-3 (22-25, 17-25, 25-27)
Τσεχία-Σλοβενία 3-1 (26-24, 25-18, 14-25, 25-19)

Σάββατο 4/9
Μαυροβούνιο-Σλοβενία 0-3 (17-25, 16-26, 16-25)
Λευκορωσία-Τσεχία 3-1 (25-20, 19-25, 25-21, 25-19)

Κυριακή 5/9
Τσεχία-Βουλγαρία 2-3 (10-25, 25-23, 25-18, 24-26, 11-15)
Ιταλία-Μαυροβούνιο 3-0 (25-17, 25-20, 26-24)

Δευτέρα 6/9
Βουλγαρία-Ιταλία 919-25, 18-25, 25-17, 12-25)
Σλοβενία-Λευκορωσία 925-20, 25-20, 25-15)

Τρίτη 7/9
Σλοβενία-Βουλγαρία 3-0 (25-18, 25-19, 25-21)
Μαυροβούνιο-Τσεχία 0-3 (28-30, 23-25. 10-25)

Τετάρτη 8/9
Ιταλία-Σλοβενία 3-0 (27-25, 25-20, 25-23)
Λευκορωσία-Μαυροβούνιο 3-0 (25-23, 25-21, 25-12)

Πέμπτη 9/9
Βουλγαρία-Λευκορωσία 3-1 (25-13, 25-18, 24-26, 25-22)
Τσεχία-Ιταλία 1-3 (20-25, 21-25, 25-23, 22-25)

Βαθμολογία
1.Ιταλία 5 νίκες-0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-2 σετ, 418-336 πόντοι
2.Σλοβενία 3 νίκες-2 ήττες, 9 βαθμοί, 10-6 σετ, 379-329 πόντοι
3.Βουλγαρία 3 νίκες-2 ήττες, 8 βαθμοί, 10-9 σετ, 415-405 πόντοι
4.Τσεχία 2 νίκες-3 ήττες, 7 βαθμοί, 10-10 σετ, 438-446 πόντοι
5.Λευκορωσία 2 νίκες-3 ήττες, 6 βαθμοί, 7-10 σετ, 348-390 πόντοι
6.Μαυροβούνιο 0 νίκες-5 ήττες, 0 βαθμοί, 0-15 σετ, 291-383 πόντοι

Γ’ όμιλος (Τάμπερε, Φινλανδία)

Τετάρτη 1/9
Φινλανδία-Β. Μακεδονία 3-1 (25-20, 25-15, 24-26, 25-22)

Πέμπτη 2/9
Ρωσία-Τουρκία 1-3 (27-29, 25-16, 21-25, 19-25)
Ολλανδία-Ισπανία 3-0 925-23, 26-24, 25-22)

Παρασκευή 3/9
Τουρκία-Ισπανία 3-1 (25-16, 29-31, 27-25, 25-23)
Ολλανδία-Β. Μακεδονία 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)

Σάββατο 4/9
Ισπανία-Φινλανδία 0-3 (19-25, 20-25, 18-25)
Ολλανδία-Ρωσία 2-3 (13-25, 25-19, 21-25, 25-21, 13-15)

Κυριακή 5/9
Β. Μακεδονία-Τουρκία 0-3 (22-25, 12-25, 15-25)
Ρωσία-Φινλανδία 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 25-17)

Δευτέρα 6/9
Β. Μακεδονία-Ισπανία 1-3 (23-25, 25-21, 28-30, 15-25)
Τουρκία-Ολλανδία 1-3 (25-22, 25-27, 25-27, 23-25)

Τρίτη 7/9
Ισπανία-Ρωσία 1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 17-25)
Φινλανδία-Ολλανδία 1-3 (23-25, 25-21, 25-27, 20-25)

Τετάρτη 8/9
Ρωσία-Β. Μακεδονία 3-0 (25-15, 25-13, 25-18)
Φινλανδία-Τουρκία 3-2 (25-17, 16-25, 27-29, 25-18, 15-13)

Βαθμολογία
1.Ολλανδία 4 νίκες-1 ήττα, 13 βαθμοί, 14-5 σετ, 447-425 πόντοι
2.Ρωσία 4 νίκες-1 ήττα, 11 βαθμοί, 13-7 σετ, 464-396 πόντοι
3.Τουρκία 3 νίκες-2 ήττες, 10 βαθμοί, 12-8 σετ, 476-445 πόντοι
4.Φινλανδία 3 νίκες-2 ήττες, 8 βαθμοί, 11-9 σετ, 455-437 πόντοι
5.Ισπανία 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 5-13 σετ, 400-443 πόντοι
6.Β. Μακεδονία 0 νίκες-5 ήττες, 0 βαθμοί, 2-15 σετ, 329-425 πόντοι

Δ’ όμιλος (Ταλίν, Εσθονία)

Τετάρτη 1/9
Εσθονία-Λετονία 1-3 (23-25, 22-25, 25-16, 21-25)

Παρασκευή 3/9
Κροατία-Γερμανία 0-3 (20-25, 13-25, 19-25)
Γαλλία-Σλοβακία 3-0 (25-22, 25-20, 25-19)

Σάββατο 4/9
Σλοβακία-Εσθονία 2-3 (27-25, 25-22, 18-25, 14-25, 13-15)
Κροατία-Λετονία 3-2 (28-30, 25-20, 23-25, 31-29, 15-11)

Κυριακή 5/9
Εσθονία-Γερμανία 0-3 (19-25, 16-25, 21-25)
Γαλλία-Κροατία 3-0 (25-15, 25-16, 26-24)

Δευτέρα 6/9
Λετονία-Σλοβακία 2-3 (18-25, 25-23, 25-13, 19-25, 7-15)
Γερμανία-Γαλλία 1-3 (29-31, 25-15, 22-25, 22-25)

Τρίτη 7/9
Λετονία-Γερμανία 1-3 (22-25, 25-19, 27-25, 17-25)
Κροατία-Εσθονία 3-2 (20-25, 22-25, 25-18, 26-23, 15-9)

Τετάρτη 8/9
Σλοβακία-Κροατία 1-3 (27-25, 19-25, 19-25, 29-31)
Γαλλία-Λετονία 3-0 (25-18, 25-14, 25-17)

Πέμπτη 9/9
Γερμανία-Σλοβακία 3-2 (25-20, 25-17, 25-27, 25-27, 15-9)
Εσθονία-Γαλλία 0-3 (18-25, 17-25, 19-25)

Βαθμολογία
1.Γαλλία 5 νίκες-0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-1 σετ, 397-317 πόντοι
2.Γερμανία 4 νίκες-1 ήττα, 11 βαθμοί, 13-6 σετ, 463-389 πόντοι
3.Κροατία 3 νίκες-2 ήττες, 7 βαθμοί, 9-11 σετ, 443-461 πόντοι
4.Λετονία 1 νίκη-4 ήττες, 5 βαθμοί, 8-13 σετ, 434-489 πόντοι
5.Σλοβακία 1 νίκη-4 ήττες, 4 βαθμοί, 8-14 σετ, 453-502 πόντοι
6.Εσθονία 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 6-14 σετ, 414-446 πόντοι