Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική στο Savaria Cup, 2-3 από την Ουγγαρία

Με ήττα από τη διοργανώτρια Ουγγαρία με 3-2 (28-26, 25-12, 19-25, 19-25, 15-11) ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Savaria Cup η Εθνική ομάδα των Γυναικών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε στη λεπτομέρεια το πρώτο σετ από την ουγγρική ομάδα, που ευνοήθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών στα κρίσιμα σημεία.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς και ο Ισπανός κόουτς Γκιγιέρμο Ναράνχο με το ξεκίνημα του τρίτου σετ άλλαξε πασαδόρο και ακραίες.

Αντί των Χριστοδούλου, Μερτέκη και Στράντζαλη έριξε στον αγώνα τις Παπαφωτίου, Τοτσίδου και Βλαχάκη. Η Εθνική ισοφάρισε με σχετική άνεση την Ουγγαρία οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ. Μάλιστα προηγήθηκε με 8-5 και έδειχνε να το ελέγχει.

Δύο μπλοκ στην Βασιλαντωνάκη έφεραν την ισοφάριση (8-8) για την Ουγγαρία που εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ άουτ» της Εθνικής μας και με σερί 6-0 προηγήθηκε 11-8. Το σετ ολοκληρώθηκε με 15-11 για την Ουγγρική ομάδα που έφθασε στο πρώτο της δίποντο στο τουρνουά αφήνοντας στην Εθνική μας τον πόντο.