Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0: Πω, πω ένας Αλεξίεφ!

Με 21 πόντους του Αλεξίεφ, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 τον Ηρακλή, στην πέμπτη νίκη του χωρίς απώλεια σετ, σε 13 ματς και έφτασε σε 43 νίκες το σερί του στο πρωτάθλημα

Ο Τοντόρ Αλεξίεφ ήταν εκπληκτικός στην επίθεση και με 19/29 επιθέσεις(δέχθηκε ένα μόλις μπλοκ, κι αυτό από επίθεση πίσω ζώνης) οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη επί του Ηρακλή στην πρόβα τζενεράλε για το σπουδαίο ευρωπαϊκό ματς με τη Βουλγαρική Μπουργκάς(Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου, 5μμ).

Ο Μουνιόθ κράτησε την ίδια εξάδα για διόμιση σετ και μόνο προς το τέλος έβαλε τους Ζουπάνι/Στιβαχτή αντί των Σμιτ/Τερβαπόρτι όχι ως διπλή αλλαγή. Ο Χριστοφιδέλης αντικατέστησε για τρεις θέσεις στην άμυνα τον Αλεξίεφ στο δεύτερο σετ, ενώ στο τέλος αγωνίσθηκε και ο Παπαλεξίου που κέρδισε τον τελευταίο πόντο του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Πετρέας 10 (5/6 επ., 2 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 20 (17/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (3/5 επ.), Αλεξίεφ 21 (19/29 επ., 2 μπλοκ, 39%υπ.-17%αρ), Ράουβερντινκ 6 (6/15 επ., 67%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου –λ (35%υπ.-35%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/3 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κ. Ορφανός): Ντίνας 1 (1/2 επ.), Προύσαλης, Τζιουμάκας 1 (1/4 επ., 44%υπ.-33%αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (4/22 επ., 1 άσσος, 29%υπ.-18%αρ), Φέργκιουσον 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποπόφ 16 (13/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπουράκης –λ (15%υπ.-8%αρ.)/ Χήρας 1 (1/3 επ.), Μουχλιάς, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Αρμενάκης, Ντα Ρόσα