Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών: Η Ολλανδία κέρδισε τη Γερμανία της Πολ

Με πρώτο διαιτητή τον Νώντα Γεροθόδωρο, η Ολλανδία νίκησε με 3-1 σετ τη Γερμανία (έπαιξε αλλαγή χωρίς πόντους η πρώην του Ολυμπιακού Πολ) στη Γιοκοχάμα, στην πρεμιέρα του Α' ομίλου του 18ου παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών: Η Ολλανδία κέρδισε τη Γερμανία της Πολ

Με την πρώην παίκτρια του Ολυμπιακού Πολ να αγωνίζεται ως αλλαγή χωρίς πόντους, η Γερμανία υπέστη ήττα από την Ολλανδία με 3-1, σε ένα ματς που διεύθυνε ως πρώτος διαιτητής ο Νώντας Γεροθόδωρος. Η πρώτη ημέρα του Μουντιάλ ολοκληρώθηκε χωρίς την μεγάλη έκπληξη, καθώς τα φαβορί πήραν τις νίκες που αναζητούσαν.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας και το πανόραμα των τεσσάρων ομίλων:

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Μεξικό - Καμερούν 1-3 (25-17, 23-25, 16-25, 21-25)

Γερμανία - Ολλανδία 1-3 (25-22, 21-25, 22-25, 30-32)

Αργεντινή - Ιαπωνία 0-3 (15-25, 13-25, 12-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

07.40: Καμερούν - Γερμανία

10.10: Αργεντινή - Μεξικό

13.20: Ιαπωνία - Ολλανδία

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

07.40: Γερμανία - Αργεντινή

10.10: Ολλανδία - Καμερούν

13.20: Μεξικό - Ιαπωνία

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

07.40: Αργεντινή - Ολλανδία

10.10: Μεξικό - Γερμανία

13.20: Ιαπωνία - Καμερούν

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

07.40: Ολλανδία - Μεξικό

10.10: Καμερούν - Αργεντινή

13.20: Γερμανία - Ιαπωνία

Βαθμολογία Α' ομίλου

ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ ΒΑΘΜΟΙ

1. Ιαπωνία 1 1-0 3-0 3

2. Καμερούν 1 1-0 3-1 3

3. Ολλανδία 1 1-0 3-1 3

4. Γερμανία 1 0-1 1-3 0

5. Μεξικό 1 0-1 1-3 0

6. Αργεντινή 1 0-1 0-3 0

Το πρόγραμμα του Β' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Ιταλία 0-3 (15-25, 19-25, 22-25)

Τουρκία - Καναδάς 3-0 (25-18, 25-13, 25-15)

Κίνα - Κούβα 3-0 (25-12, 25-23, 25-14)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

07.40: Καναδάς - Ιταλία

10.10: Κούβα - Βουλγαρία

13.20: Τουρκία - Κίνα

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

07.40: Ιταλία - Κούβα

10.10: Βουλγαρία - Τουρκία

13.20: Κίνα - Καναδάς

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

07.40: Τουρκία - Ιταλία

10.10: Καναδάς - Κούβα

13.20: Κίνα - Βουλγαρία

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

07.40: Βουλγαρία - Καναδάς

10.10: Κούβα - Τουρκία

13.20: Ιταλία - Κίνα

Βαθμολογία Β' ομίλου

ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ ΒΑΘΜΟΙ

1. Τουρκία 1 1-0 3-0 3

2. Κίνα 1 1-0 3-0 3

3. Ιταλία 1 1-0 3-0 3

4. Βουλγαρία 1 0-1 0-3 0

5. Κούβα 1 0-1 0-3 0

6. Καναδάς 0 0-1 0-3 0

Πρόγραμμα Γ' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Ρωσία - Τρινιντάντ και Τομπάγκο 3-0 (25-21, 25-11, 25-12)

Αζερμπαϊτζάν - ΗΠΑ 0-3 (27-29, 21-25, 21-25)

Κορέα - Ταϊλάνδη 2-3 (25-18, 22-25, 19-25, 25-13, 11-15)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

07.40: ΗΠΑ - Τρινιντάντ και Τομπάγκο

10.10: Αζερμπαϊτζάν - Κορέα

13.20: Ταϊλάνδη - Ρωσία

Τρίτη 2 Οκτωβρίου

07.40: Ρωσία - Αζερμπαϊτζάν

10.10: Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Ταϊλάνδη

13.20: ΗΠΑ - Κορέα

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

07.40: Αζερμπαϊτζάν - Τρινιντάντ και Τομπάγκο

10.10: Κορέα - Ρωσία

13.20: ΗΠΑ - Ταϊλάνδη

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

07.40: Τρινιντάντ και Τομπάγκο - Κορέα

10.10: Ταϊλάνδη - Αζερμπαϊτζάν

13.20: Ρωσία - ΗΠΑ

Βαθμολογία Γ' ομίλου

ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ ΒΑΘΜΟΙ

1. Ρωσία 1 1 0 3-0 3

2. ΗΠΑ 1 1-0 3-0 3

3. Ταϊλάνδη 1 1-0 3-2 2

4. Κορέα 1 0-1 2-3 1

5. Αζερμπαϊτζάν 1 0-1 0-3 0

6. Τρινιντάντ 1 0-1 0-3 0

Πρόγραμμα Δ' ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Βραζιλία 0-3 (25-27, 12-25, 07-25)

Άγιος Δομίνικος - Σερβία 0-3 (17-25, 20-25, 22-25)

Καζακστάν - Κένυα 0-3 (23-25, 22-25, 21-25)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου

07.40: Βραζιλία - Άγιος Δομίνικος

10.10: Καζακστάν - Πουέρτο Ρίκο

13.20: Κένυα - Σερβία

Δευτέρα 1 Οκτωβρίου

07.40: Άγιος Δομίνικος - Καζακστάν

10.10: Πουέρτο Ρίκο - Κένυα

13.20: Σερβία - Βραζιλία

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου

07.40: Πουέρτο Ρίκο - Άγιος Δομίνικος

10.10: Καζακστάν - Σερβία

13.20: Κένυα - Βραζιλία

Πέμπτη 4 Οκτωβρίου

07.40: Σερβία - Πουέρτο Ρίκο

10.10: Άγιος Δομίνικος - Κένυα

13.20: Βραζιλία - Καζακστάν

Βαθμολογία Δ' ομίλου

ΑΓ. Ν Η ΣΕΤ ΒΑΘΜΟΙ

1. Βραζιλία 1 1-0 3-0 3

2. Σερβία 1 1-0 3-0 3

3. Κένυα 1 1-0 3-0 3

4. Καζακστάν 1 0-1 0-3 0

5. Ά. Δομίνικος 1 0-1 0-3 0

6. Πουέρτο Ρίκο 1 0-1 0-3 0

Ο ιστότοπος αυτός χρησιμοποιεί cookies για βελτιστοποίηση της εμπειρίας του χρήστη. Διαβάστε περισσότερα
ΑΠΟΔΟΧΗ