Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ: Αποκλείσθηκαν Ραούβερντινκ, Τερβεπόρτε (πανόραμα)

Ιταλία, Βραζιλία, Ηνωμένες Πολιτείες και Σερβία είναι οι τέσσερις από τις έξι ομάδες που μία αγωνιστική πριν το φινάλε της δεύτερης φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλει προκρίνονται στο final-6. Τις άλλες δυο θέσεις των καλύτεων δευτερων διεκδικούν η Ρωσία κα μια εκ των Πολωνία. Γαλλία. Προκρίνονται οι πρώτοι και οι δυο καλύτεροι δεύτεροι.

Παρά την ήττα της η Ιταλία πήρε τον πόντο που αναζητούσε για να κατακτήσει την πρώτη θέση στον Ε' όμιλο, πρωτιά στον F' όμιλο για την Βραζιλία, 7Χ7 και πρόκριση για τις ΗΠΑ, η Σερβία το εισιτήριο για την εξάδα και μάχη για μία θέση στα τελικά του Τορίνο για Πολωνία και Γαλλία. Αναλυτικά...

Ε' όμιλος (Μιλάνο - Ιταλία)

Η Ρωσία χρειαζόταν νίκη επί της Ιταλίας και τα κατάφερε μετά από πολύ κόπο και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντιμίτρι Μουσέρσκι. Ο Ρώσος κεντρικός με 18 πόντους και έκανε κρίσιμο άσσο στο 13-11 του τάι μπρέικ, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 3-2 σετ στο κατάμεστο Forum Di Assago στο Μιλάνο. Οι Ιταλοί παρά την ήττα, με τον βαθμό που πήραν έφτασαν τους 19 βαθμούς και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Με 22 πόντους του Αμπντέλ Αζίζ η Ολλανδία νίκησε με 3-1 σετ την Φινλανδία και διατήρησε τις ελπίδες της για μία θέση στις έξι καλύτερες ομάδες του κόσμου. Ο Γερούνν Ραούβερντινκ του Ολυμπιακού είχε 2 άσσους αγωνιζόμενος ως αλλαγή σε όλα τα σετ, ενώ ο συμπαίκτης του στην Ελλάδα, ο Φινλανδός Έμι Τερβαπόρτι είχε 4 πόντους. Αποκλείσθηκαν αμφότεροι και...κατηφορίζουν για τον Πειραιά.

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία - Ρωσία 0-3 (17-25, 16-25, 21-25)
Ιταλία - Φινλανδία 3-0 (25-20, 25-18, 25-16)

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία - Φινλανδία 3-1 (25-19, 23-25, 25-16, 25-13)
Ρωσία - Ιταλία 3-2 (19-25, 25-18, 25-21, 19-25, 15-11)

F' όμιλος (Μπολόνια - Ιταλία)

Με τους συνήθεις ύποπτους, Σόουζα και Γουάλας σε μεγάλη μέρα επιθετικά, η Βραζιλία νίκησε με 3-0 σετ την Σλοβενία, εξασφάλισε την πρώτη θέση στον F' όμιλο και έκλεισε θέση για το Τορίνο, εκεί όπου θα διεξαχθεί το final-6 του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης κατάφερε να προκριθεί ως πρώτη μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης. Την Κυριακή κόντρα στο Βέλγιο, ο Νταλ Ζότο θα έχει την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες ενόψει της συνέχειας στο Τορίνο.

Το Βέλγιο, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σλοβενίας και με τους τρεις βαθμούς που πήρε από τη νίκη με 3-0 σετ επί της Αυστραλίας, ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Για τους νικητές ο Σαμ Ντερού είχε 23 πόντους. Η ομάδα του Αντρέα Αναστάσι δεν έχει ελπίδες να προκριθεί στην εξάδα του θεσμού.

Βραζιλία - Αυστραλία 3-0 (25-21, 25-22, 25-15)
Βέλγιο - Σλοβενία 0-3 (26-28, 26-28, 19-25)

Αυστραλία - Βέλγιο 0-3 (26-28, 26-28, 20-25)
Σλοβενία - Βραζιλία 0-3 (22-25, 21-25, 16-25)

G' όμιλος (Σόφια - Βουλγαρία)

Μοναδική αήττητη ομάδα στο Μουντιάλ έμεινε η Αμερική. Οι ΗΠΑ έκαναν το 7Χ7 επικρατώντας με 3-0 σετ της γηπεδούχου Βουλγαρίας στη Σόφια και εξασφάλισαν μία θέση για την εξάδα της διοργάνωσης. Ο Ράσελ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με την Βουλγαρία να λυγίζει από την πίεση μπροστά στον κόσμο της, χάνοντας κάθε ελπίδα για να προκριθεί.

Ο Καναδάς μετά από τρεις σερί ήττες, επανήλθε στις νίκες μετά το 3-2 σετ επί του Ιράν, ωστόσο δεν έχει ελπίδες για την εξάδα. Χόαγκ και Περίν είχαν από 29 πόντους για την ομάδα του Αντιγκά που θα αποχαιρετήσει την διοργάνωση την Κυριακή 23/9 μετά το παιχνίδι με την Βουλγαρία.

ΗΠΑ - Καναδάς 3-1 (25-17, 25-14, 21-25, 25-17)
Βουλγαρία - Ιράν 3-0 (25-19, 28-26, 26-24)

Ιράν - Καναδάς 2-3 (20-25, 25-20, 15-25, 25-23, 12-15)
Βουλγαρία - ΗΠΑ 0-3 (20-25, 20-25, 18-25)

H' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Στις έξι καλύτερες ομάδες του κόσμου προκρίθηκε η Σερβία (είτε ως πρώτη, είτε ως καλύτερη δεύτερη) με τους τρεις βαθμούς που πήρε μετά τη νίκη επί της Αργεντινής. Ο Χούλιο Βελάσκο απουσίαζε από τον πάγκο, καθώς τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική για τις άσεμνες χειρονομίες που έκανε την Παρασκευή 22/9 μετά τη νίκη με την Πολωνία. Ο Νίκολα Γκρίμπιτς ξεκούρασε τους Ατανασίγιεβιτς, Ποντρασκάνιν, με τους Λούμπουριτς, Ίβοβιτς να ξεχωρίζουν στον αγώνα με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης κράτησε την Γαλλία ο Ερβίν Νγκαπέ. Ο Γάλλος σούπερσταρ με 26 πόντους οδήγησε την ομάδα της χώρας του σε νίκη με 3-1 σετ επί της Πολωνίας, ενώ βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από την Σερβία.

Η Γαλλία χρειάζεται νίκη την Κυριακή με την αδιάφορη Αργεντινή και νίκη της Σερβίας με την Πολωνία, έτσι ώστε να προκριθεί ως καλύτερη δεύτερη στο final-6 και να αφήσει έξω την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Σερβία - Γαλλία 3-2 (22-25, 26-24, 25-20, 18-25, 18-16)
Πολωνία - Αργεντινή 2-3 (25-16, 19-25, 23-25, 25-23, 14-16)

Σερβία - Αργεντινή 3-0 (25-18, 25-22, 25-22)
Πολωνία - Γαλλία 1-3 (15-25, 18-25, 25-23, 18-25)

17.00: Γαλλία - Αργεντινή
20.40: Πολωνία - Σερβία