Ασύλληπτο ρεκόρ του Τερβαπόρτι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ

Ο Έμι Τερβαπόρτι έκανε μεγάλο παιχνίδι στη νίκη της Φινλανδίας επί της Κούβας με τον ασύλληπτο αριθμό 9 κερδισμένων πόντων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλει που γίνεται στη Βουλγαρία και την Ιταλία.

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού κέρδισε 5 άσους, ενώ είχε 3 πόντους από επιθέσεις και 1 από επίθεση. Στην αποστολή της Κούβας δεν συμπεριλήφθηκε ο Χιμένεθ του ΠΑΟΚ.

Πάλι ως αλλαγή, αυτή τη φορά στην πίσω ζώνη έπαιξε ο ακραίος του Ολυμπιακού Γερούν Ραούβερντινκ στον αγώνα Ολλανδία-Κίνα 3-1 για το παγκόσμιο κύπελλο ανδρών.

Ο τρίτος της… ελληνικής παρέας , ο Σέρβος κεντρικός του ΠΑΟΚ, Όκολιτς έπαιξε στο τρίτο σετ της νίκης 3-0 επί του Καμερούν και κέρδισε 3 πόντους.

Το Ιράν δεν λύγισε μπροστά σε 5.000 θεατές στη Βάρνα και επικράτησε με 3-1 της οικοδέσποινας Βουλγαρίας . Ο Μαναβί με 21 πόντους και εκπληκτικό τον Μαρούφ, εκ των κορυφαίων πασαδόρων του κόσμου, που επέτρεψε σε τέσσερις συμπαίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-14, 25-18)
Κούβα - Πολωνία 1-3 (18-25, 19-25, 25-21, 14-25)
Πουέρτο Ρίκο - Πολωνία 0-3 (14-25, 12-25, 15-25)
Ιράν - Βουλγαρία 3-1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-19)
Φινλανδία – Κούβα 3-1(25-19, 25-19, 20-25, 25-16)

Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος διεξήχθη στο Ρούσε της Βουλγαρίας, με νικήτρια τη Βραζιλία στο τάι μπρέικ(έχανε 7-10), αν και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο Καναδάς πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του επικρατώντας με 3-0 της Αιγύπτου. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολας Χόαγκ (24 πόντοι).

Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)
Γαλλία - Κίνα 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)
Ολλανδία - Καναδάς 0-3 (15-25, 23-25, 18-25)
Βραζιλία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-20)
Αίγυπτος - Καναδάς 0-3 (25-27, 28-30, 19-25)
Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)
Kίνα-Ολλανδία 1-3(21-25, 13-25, 25-23, 13-25)

Στον Α' όμιλο που διεξάγεται στη Φλωρεντία οι γηπεδούχοι μπροστά με 7.500 θεατές νίκησαν με 3-0 το Βέλγιο και πρώτο σκόρερ τον Ιβάν Ζάιτσεφ (20 πόντοι), Φίλιπο Λάνζα (10).

Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)

Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)
Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)
Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)
Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)
Ιαπωνία – Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)

Για άλλο ένα παιχνίδι οι Άντερσον, Σάντερ ήταν οι κορυφαίοι για τις Ηνωμένες Πολιτείες με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.