Πανιώνιος - ΧΑΝΘ 3-0: Νίκη στο ντεμπούτο της Λυκογιάννη

Με τη Δήμητρα Λυκογιάννη στην τεχνική ηγεσία, ο Πανιώνιος νίκησε τη ΧΑΝΘ με 3-0 σετ για την έβδομη αγωνιστική της Pre League Γυναικών.

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο της Δήμητρας Λυκογιάννη στην τεχνική ηγεσία του Πανιωνίου, αφού οι «κυανέρυθρες» επικράτησαν της ΧΑΝΘ στο «Ανδρέας Βαρίκας» με 3-0 σετ στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Pre League. Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε πιο συγκεντρωμένες τις φιλοξενούμενες, οι οποίες προηγήθηκαν με 7-11. Η Παπαδοπούλου με άσο μείωσε σε 9-11 και στη συνέχεια η Ρούση με μπλοκ έγραψε το 10-12.

Πανιώνιος: Νέα προπονήτρια η Λυκογιάννη

Η ΧΑΝΘ διατηρούσε το προβάδισμά της, όμως μετά από λανθασμένη επίθεση της Τσελίδη, ο Ιστορικός ισοφάρισε σε 17-17. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν ξανά μπροστά με +2 (19-21), αλλά ήρθε η άμεση απάντηση από πλευράς γηπεδούχων. Η Φωτεινού μείωσε αρχικά σε 20-21 και ύστερα από λάθος της ΧΑΝΘ το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση η Αλβάρεζ που με προσωπικούς της πόντους έδωσε το πρώτο σετ στον Πανιώνιο με 25-22.

Πανιώνιος: Παραιτήθηκε ο Κυριάκος Καμπερίδης

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό άλλαξε και γρήγορα οι «κυανέρυθρες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 6-2. Η Ρούση ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθειά της για το 12-8 και με πόντο της Παπαδοπούλου η διαφορά παρέμεινε στους τέσσερις πόντους (16-12). Η αντίδραση της ΧΑΝΘ δεν άργησε να έρθει και με άσο των Μαρκάδα και Πανούση, η απόσταση έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (18-17). Η Παπαδοπούλου σκόραρε για το 20-19 και το 21-20, με την Ρούση να γράφει το 22-20. Στην εξέλιξη του αγώνα οι φιλοξενούμενες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και έτσι το σετ κατέληξε στον Πανιώνιο με σκορ 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν το καλύτερο από πλευράς Ιστορικού. Η Σαΐνι με άσο έκανε το 3-1 και το 5-1 αντίστοιχα, ενώ η Αλβάρεζ αύξησε μετά τη διαφορά στο +5 (9-4). Μάλιστα η Κουβανή με άσο σκόραρε για το 12-5. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, με τη Παπαδοπούλου να κάνει το 17-6. Η Σαΐνη σκόραρε για το 19-11 και στην πορεία η Αλβάρεζ με τη Ρούση έκλεισαν το σετ στο 25-11.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-11.

Πανιώνιος (Λυκογιάννη): Καρέλια 2 (2/4 επιθέσεις), Ρούση 14 (1 άσος, 1 μπλοκ, 12/24 επιθέσεις, 42% υποδοχή), Φωτεινού 3 (3/9 επιθέσεις), Παπαδοπούλου 11 (2 άσοι, 9/24 επιθέσεις, 73% υποδοχή), Αλβάρεζ 17 (4 άσοι, 13/35 επιθέσεις), Σαΐνι 4 (2 άσοι, 2/8 επιθέσεις), Λεωνίδου (λ) (35% υποδοχή), Βασιλαντωνάκη 1 (1/1 επιθέσεις), Τσιγαρίδα, Τζαγκαράκη (λ).

ΧΑΝΘ (Τζιουμάκας): Μυλωνά 11 (11/30, 40% υποδοχή), Ιωαννίδου 4 (4/22 επιθέσεις), Τσελίδη 3 (2 άσοι, 1/19 επιθέσεις, 28% υποδοχή), Ιορδανίδου 6 (1 άσος, 5/9 επιθέσεις), Γιαννούλη 7 (1 μπλοκ, 6/14 επιθέσεις), Αρμουτάκη 2 (2/5 επιθέσεις), Αδάμου (λ) (56% υποδοχή), Πάρναλη (33% υποδοχή), Μαρκάδα 2 (1 άσος, 1/2 επιθέσεις), Πανούση 1 (1 άσος).