Μεσογειακοί Αγώνες: Λύγισε στο τάι μπρέικ η εθνική ανδρών κόντρα στους Γάλλους

Η εθνική ομάδα ανδρών ηττήθηκε 3-2 από τη Γαλλία στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν. Πρώτο επίσημο ματς του Ντάντε Μπονιφάντε.

Ύστερα από έναν αγώνα θρίλερ η εθνική ομάδα ηττήθηκε με 3-2 στη πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε (στο πρώτο του επίσημο ματς ως ομοσπονδιακός τεχνικός) παρόλο που το ματς κόντρα στους Γάλλους ήταν το παρθενικό (είχαν αναβληθεί τα φιλικά με την Αλγερία), στάθηκε εξαιρετικά με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Τζιουμάκα και αποκάλυψη τον Σπύρο Χάκα αφήνοντας ελπίδες για τη συνέχεια.

Στο πρώτο σετ η Γαλλία είχε συνεχώς μια διαφορά 1-2 πόντων με την Ελλάδα να βρίσκει πάντα τον τρόπο να ισοφαρίζει και να φτάνουμε σ' ένα δραματικό φινάλε όπου οι αντίπαλοι είχαν τέσσερα σετ μπολ κι εμείς δύο (25-26, 27-28) για να λήξει τελικά το σετ στο 30-28 για τους τρικολόρ. Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Ελλάδα να προηγείται (6-9, 8-12) και τη Γαλλία να κυνηγά (11-12, 15-15) αλλά το 18-18 να γίνεται 18-22 για την εθνική που έκλεισε το σετ στο 22-25.

Στο τρίτο σετ οι Γάλλοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 5-1 που οδήγησε τον Μπονιφάντε σε γρήγορο τάιμ άουτ με τους Έλληνες διεθνείς να αντιδρούν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 6-6. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με το 17-16 να γίνεται 17-20 για την Ελλάδα με συνεχόμενα μπλοκ και λίγο αργότερα το 18-20 μετατράπηκε σε 18-23 για να προηγηθούμε στο σκορ.

Η αντίδραση της Γαλλίας ήρθε στο δ' σετ, όπου και πάλι απέκτησε νωρίς μια σημαντική διαφορά (6-2) την οποία αυτή τη φορά όχι απλά κράτησε, αλλά διεύρυνε (το 12-8 έγινε 16-8) με την εθνική απλά να μειώνει προς το τέλος για το 25-19.

Στο τάι μπρέικ τα καλά σερβίς του Ράπτη επέτρεψαν στην εθνική να προηγηθεί με 1-4, αλλά η διαφορά χάθηκε γρήγορα με τους Γάλλους να προσπερνούν με 8-7.

Με την αλλαγή γηπέδου ισοφαρίσαμε, με τη Γαλλία να φτάνει στο +2 (10-8), όμως ισοφαρίσαμε 11-11 για να φτάσουν οι τρικολόρ σε ματς μπολ (14-13). Οι παίκτες του Μπονιφάντε το «έσβησαν» και έφτασαν αυτοί σε ματς μπολ (14-15) με τους Γάλλους να απαντούν και να προσπερνούν 17-16 κατακτώντας τελικά το σετ με 18-16.