Ελλάδα - Τσεχία 0-3: Φιλική ήττα για την «γαλανόλευκη»

Η Εθνική ομάδα των Ανδρών γνώρισε φιλική ήττα από την Τσεχία με 3-0 λίγο πριν την συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ.

Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στον πρώτο της φιλικό αγώνα απέναντι στην Τσεχία, όμως ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-19, 25-23), πληρώνοντας τα κενά διαστήματα που είχε στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες έπαιξαν και 4ο σετ το οποίο οι οικοδεσπότες επικράτησαν 25-16 με τους δύο προπονητές να πραγματοποιούν σειρά αλλαγών. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το… ραντεβού τους για αύριο Δευτέρα στις 18:00 στο τελευταίο τους τεστ πριν την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Εθνική ξεκίνησε εξαιρετικά έχοντας ιδιαίτερα σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Με άσο του Πρωταψάλτη και κόντρα μπάλα του Μούχλια μπήκε σε θέση οδηγού 4-2.

Ο Χαντράβα έφερε την Τσεχία στο -1 (7-6) όμως η Εθνική με πίεση στο σερβίς έτρεξε σερί 3-0 και με τον Μούχλια να καρφώνει από το «2» προηγήθηκε 11-7. Οι γηπεδούχοι με τους Γιανούς και Χαντράβα «ροκάνισαν» τη διαφορά 11-10, όμως το μπλοκ από τους Πετρέα και Ανδερόπουλο έδωσε ξανά «αέρα» τριών πόντων στην Ελλάδα 13-10.

Στη συνέχεια η οικοδέσποινα ανέβασε την απόδοση πιέζοντας την ελληνική υποδοχή και με κόντρα επίθεση του Βάσινα έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Μάλιστα στην επόμενη φάση και παρά την εξαιρετική αμυντική προσπάθεια των Κοκκινάκη και Κασαμπαλή, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά 15-14.

Οι Τσέχοι ανέβασαν στροφές και με τον Βάσινα προηγήθηκαν 19-16, όμως Πρωτοψάλτης και Παπαλεξίου τελείωσαν μπάλες φέρνοντας την Εθνική σε απόσταση «αναπνοής» 21-20. Η γαλανόλευκη προσπάθησε να πάρει ξανά τα «ηνία» του σετ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κατακτώντας το σετ 25-22 με μπλοκ του Ζίγισεκ.

Με πίεση στο σερβίς το 2-0 η Τσεχία

Στο δεύτερο σετ του αγώνα οι Τσέχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-4, όμως η Εθνική ισοφάρισε γρήγορα 6-6. Χαντάβα και Γκαλάμποφ έφεραν την Τσεχία στο +5 (14-9). Ο Ανδρεόπουλος από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Ελλάδα μείωσε 16-14, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί και πήραν σημαντικό προβάδισμα 19-15. Η γαλανόλευκη προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση όμως οι Τσέχοι κράτησαν το side out και πήραν το σετ 25-19.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το 3ο σετ

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το 3ο σετ του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται 6-4. Στη συνέχεια του σετ Πρωτοψάλτης και Παπαλεξίου τελείωσαν μπάλες και η Εθνική ισοφάρισε 9-9. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι με την Εθνική να προσπερνά 17-16 με άσο του Κασαμπαλή. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22. Η Εθνική έσβησε το πρώτο με τον Μούχλια, όμως στη συνέχεια ο Βάσινα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Να σημειώσουμε ότι στο παιχνίδι διεξήχθη και 4ο σετ με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές. Οι Τσέχοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-16.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 23-25), Τέταρτο σετ: 16-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Τσεχίας προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Πετρέας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Μούχλιας 19 (19/29 επ.), Πρωτοψάλτης 8 (8/20 επ., 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 56% υπ. - 25% άριστες), Ζήσης (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζουπάνι 6 (6/10 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Βουλκίδης, Ράπτης 2 (2/11 επ., 33% υπ. - 33% άριστες).

ΤΣΕΧΙΑ (Γίρι Νόβακ): Χαντράβα 14 (11/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζάγιτσεκ 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Γκάλαμποφ 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 27% άριστες), Βασίνα 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Γιάνουτς 1 (1/1 επ.), Πόλακ 12 (8/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μονίκ (λ, 75% υπ. - 31% άριστες), Πφέφερ (λ), Φίνγκερ 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Πατότσκα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λίτσεκ 3 (3/5 επ., 75% υπ. - 25% άριστες), Μπάρτος 2 (2/5 επ.), Μπάρτουνεκ.