Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 2-2, λόγω ...τραυματισμού της Εμμανουηλίδου

Ισόπαλο με 2-2 σετ έληξε το φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον ΑΟ Θήρας στο πλαίσιο του τουρνουά της Νάξου, λόγω  τραυματισμού της Εμμανουηλίδου.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το δεύτερο φιλικό της ομάδας βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον ΑΟ Θήρας, στο τουρνουά που διεξάγεται στη Νάξο. Η αναμέτρηση έληξε με 2-2 σετ (22-25, 25-22, 28-26, 20-25) και επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Μελίνας Εμμανουηλίδου στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-24 υπέρ του ΑΟΘ. Για τον λόγο αυτό δεν παίχτηκε το τάι μπρέικ.

Ο πρωταθλητής έπαιξε χωρίς τη Χριστοδούλου και η νησιώτικη ομάδα χωρίς τη βραζιλιάνα διαγώνια Μέλο. Ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη ματς είχε προβλήματα στην υποδοχή και έχανε τις διαφορές που έπαιρνε, ενώ στην επίθεση η Χίπε δεν είχε βοήθειες, έπαιζε μόνη της με τις κεντρικές να είναι εκτός παιχνιδιού. Ο ΑΟ Θήρας είχε διαγώνια την Βλαχάκη και ακραία τη Γενιτσαρίδου.

Το έλεγχε, αλλά το έχασε

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην έναρξη της αναμέτρησης φτάνοντας στο 4-2 και στο 6-4 με την Κλάριτς και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 10-9, όταν ισοφάρισε σε 10-10 ο ΑΟ Θήρας. Μετά το 11-11 οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τη διαφορά του +2 (13-11, 14-12) και τη διεύρυναν στο +3 για το 15-12 και 16-13. Με επίθεση της Χίπε το προβάδισμα του Ολυμπιακού αυξήθηκε για πρώτη φορά στο +4 (17-13), με τη νησιωτική ομάδα να ισοφαρίζει και να προσπερνάει μετά από ώρα (18-19). Στην εξέλιξη του σετ η Θήρα έφτασε στο 20-22 και στο σετ μπολ με 21-24, για να πάρει το πρώτο σετ με 22-25.

Άμεση ισοφάριση!

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ, έφτασαν γρήγορα στο 3-0 και μετά το 5-4 στο οποίο μείωσε ο ΑΟΘ με ένα εντυπωσιακό 7-0 διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +8 (12-4). Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη διατήρησε τον έλεγχο για το 15-9 διά χειρός Χίπε, με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει σε 15-12. Η Σάσκια Χίπε έβαλε τέλος στο σερί της ομάδας της Σαντορίνης γράφοντας το 16-12, ενώ η ίδια σημείωσε το 17-12 και το 18-13 με μπλοκ. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο πλησίασε στον πόντο ο ΑΟ Θήρας (18-17). Με σερβίς άουτ από την ομάδα της Σαντορίνης και προσπάθεια της Ξανθοπούλου στο φιλέ διαμορφώθηκε το 20-17 και μετά από λάθος στην επίθεση των τυπικά φιλοξενούμενων προέκυψε το 21-17. Οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και με εξαιρετική επίθεση της Χίπε έφτασαν στο 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πήρε το σετ των ανατροπών και προηγήθηκε!

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην αρχή, με τον ΑΟ Θήρας να ανατρέπει την κατάσταση και να φτάνει στο 7-8. Με ένα 4-0 σερί οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν τον έλεγχο για το 11-8, έφτασαν στο 12-9 και στο 13-11, όμως δέχθηκαν την ισοφάριση σε 13-13. Μετά το 14-14 ο Ολυμπιακός με νέο 3-0 σερί ξέφυγε με +3 (17-14), αλλά η ομάδα της Σαντορίνης μετά το 18-16 απάντησε με 4-0 σερί για το 18-20. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 20-20, όμως έμειναν ξανά πίσω στο σκορ με -2 (20-22). Ακολούθησε νέα ισοφάριση με προσπάθειες των Κλάριτς και Αργυρίου σε 22-22, όμως ο ΑΟΘ ανέκτησε το προβάδισμα στο 22-23, αλλά με σερβίς της Βλαχάκη στο σερβίς είχαμε και πάλι ισορροπία (23-23). Μετά από λάθος της ομάδας της Σαντορίνης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από ώρα, φτάνοντας στο σετ μπολ με 24-23. Η Θήρα ισοφάρισε (24-24), αλλά η Χίπε έδωσε το δεύτερο σετ μπολ στο 25-24, για να ακολουθήσει νέα παράταση μετά την επίθεση άουτ της Γερμανίδας διαγωνίου. Το σερβίς της Εμμανουηλίδου σταμάτησε στο φιλέ δίνοντας έτσι το 3ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό, αλλά η Σαντορίνη ισοφάρισε ξανά σε 26-26. Ωστόσο με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε και μπλοκ της Αργυρίου διαμορφώθηκε το 28-26, με το οποίο ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1.

Ισοφάρισε o AO Θήρας στο τελικό 2-2

Οι Πειραιώτισσες ξεκίνησαν δυνατά και στο 4ο σετ, ανακτώντας το προβάδισμα (5-1, 6-2, 7-5), το οποίο διατήρησαν μέχρι το 8-7, όταν ισοφάρισε ο ΑΟ Θήρας σε 8-8. Ένα «ερυθρόλευκο» 3-0 σερί έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 11-8 και το +3 παρέμεινε μέχρι το 13-10. Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε σε 14-14 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 14-15. Με επίθεση της Χίπε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα 6-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 15-21. Ο ΑΟ Θήρας διαχειρίστηκε το προβάδισμα, πήγε στο 20-25 και ισοφάρισε σε 2-2.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 4 (1/8 επ., 3 μπλοκ), Χουντ 12 (12/26 επ., 55% υπ. - 28% άριστες), Κλάριτς 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 26% άριστες), Χίπε 23 (19/51 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (2/5 επ.), Ξανθοπούλου 3 (1/4 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Ζιώγα 1 (1/1 επ.), Αργυρίου 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου (67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 5 (5/9 επ.), Ντάλκε 11 (10/38 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 17% άριστες), Βλαχάκη 17 (13/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 14 (9/14 επ., 5 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 20 (16/35 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. - 43% άριστες), Εμμανουηλίδου 10 (4/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 39% άριστες), Λάππα, Τσουκαλά.