Volley League γυναικών: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-3: Με «δώρα» Μάσεκ, Χαντάβα και αιχμές Χίπε-Ζακχαίου

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στη Μίκρα 3-1 τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών, με κορυφαίο δίδυμο Χίπε-Ζακχαίου και δώρα των Χαντάβα, Μάσεκ...

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με 13-9, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 0-4, ενώ ο γηπεδούχος βρέθηκε μπροστά με 23-21, με δυο επιθέσεις της Πολυνοπούλου, μετά από κακές πάσες της Χριστοδούλου σε Χίπε, Ζακχαίου. Ο πρωταθλητής είχε λύσεις με Σκοτ, μπλοκ της Χίπε στη Χαντάβα, Σκοτ και Χίπε για το νικητήριο 23-25. Ένα σετ δώρο και από τον προπονητή του ΠΑΟΚ Μίχαλ Μάσεκ, που όπως στο Ρέντη, έτσι και στη Μίκρα άργησε να πάρει τάιμ άουτ. Απο το 23-21, διέκοψε το ματς στο 23-34, όταν σχεδόν όλα είχαν κριθεί.

Δεν ξανάγινε τέτοια ανατροπή, από 8-17 στο γ΄ σετ!

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν ισοπεδωτικός, πίεσε στο σερβίς, ήταν καλά στημένος στο μπλοκ και κέρδισε 25-15, με τον Μάσεκ να βάζει στον αγώνα τις Ηλιοπούλου, Κιόση, χωρίς να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του.

Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-23 με άουτ της Λαζάρεβιτς, βρέθηκε μπροστά ο Ολυμπιακός 26-25 με την Σκοτ, αλλά ένας άσος της Πολυνοπούλου(αμφισβητήθηκε από τον Ολυμπιακό και δέχθηκε κίτρινη κάρτα η Κονόμι) έκανε το 28-27, για να ακολουθήσει άουτ της Χίπε για το 29-27.

Mάχη στα τέταρτο σετ, με τη Χαντάβα να κάνει πολλά δώρα στον Ολυμπιακό. Στον 23-20, η Γρεβενιώτισα παίκτρια κάρφωσε άουτ και δέχθηκε 2 μπλοκ από την Ζακχαίου για το 23-23, αστόχησε για το 25-26 και η Χίπε τελείωσε το ματς.

Τα σετ: 1-3 σε 1:47, 23-25 (26'), 15-25 (21'), 29-27 (32'), 25-27 (28')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 15-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-18, 25-27

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 15 (9/22 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 5 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαντάβα 19 (18/48 επ., 1 άσσος, 41% υπ., 16% αρ.), Έρτσεν 20 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσορόφσκα 12 (9/35 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 83% υπ., 58/% αρ.) / Μηρίδου (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Κιόση, Ηλιοπούλου, Καραφουλίδου 1 (1/2 επ.),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 13 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 48% υπ., 31% αρ.), Σκοτ 21 (19/33 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ., 40% αρ.), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 26 (23/47 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 11 (3/6 επ., 8 μπλοκ), Κονόμη-λ (38% υπ.- 19% αρ.) / Κακουράτου, Γιώτα, Τοτσίδου 1 (1/3επ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το παιχνίδι, στο olympiacossfp.gr: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και καλό παιχνίδι. Ίσως ένα από τα καλύτερα, ποιοτικά, παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ήμασταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα. Μετά το δεύτερο σετ, δεν είναι ότι δεν ήμασταν καλοί αλλά χάσαμε την επιθετικότητα μας και έτσι ο ΠΑΟΚ μείωσε. Επιστρέψαμε στο τέταρτο σετ και κάναμε μια πολύ καλή νίκη. Μια νίκη που φυσικά είναι αφιερωμένη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».