Ολυμπιακός-Μαρκόπουλο 3-0: Χίπε «λαμπρή», τον «οδηγεί»

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Eurokinissi

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-17, 25-13, 25-20), του Μαρκόπουλου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν από το σερβίς, είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη μέσα σε 62 λεπτά. Αυτή ήταν η 8η νίκη της σεζόν για τις νταμπλούχες Ελλάδας, που βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις.

Τον έλεγχο από την αρχή

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, η ομάδα του Ολυμπιακού, αντέδρασε άμεσα και με τη Στέλλα Χριστοδούλου να πιέζει από τη θέση του σερβίς, ισοφάρισε αρχικά σε 4-4 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 5-4. Με άσσο της Χίπε και καρφί της Γερμανίδας διαγώνιας η διαφορά ανέβηκε στο συν τέσσερα (11-7). Όσο κυλούσε το σετ οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμα τους που έφτασε και τους επτά πόντους (15-8). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 19-16, αλλά οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν αυτές που είχαν τον έλεγχο. Δυο διαδοχικοί άσσοι από την Χίπε διαμόρφωσαν το 22-16, η Λαμπρούση κάρφωσε για το 23-16 και από μπλοκ άουτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ. Η Χίπε, με εξαιρετικό χτύπημα πήρε το μπλοκ άουτ και τελείωσε το σετ (25-17), για το 1-0 στον αγώνα.

Άνετα το 2-0

Στην έναρξη του δεύτερου σετ οι «ερυθρόλευκες» έκαναν πολύ γρήγορα το 1-1, 7-1 και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Η Κατερίνα Ζακχαίου, με την είσοδο της στον αγώνα, πήρε τον 15ο πόντο του Ολυμπιακού στο σετ, για το συν δέκα (15-5).
Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό του Θρύλου να κάνει αλλαγές, μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεση του. Άπιαστο καρφί της Γιώτα, έγραψε το 22-10 και στη συνέχεια η Έμοντς κάρφωσε για το 23-11 του Ολυμπιακού. Η Γερμανίδα ακραία ήταν αυτή που έκανε και το 24-13, για να ολοκληρωθεί το σετ με άσσο της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου (25-13).

3-0 σε 62 λεπτά

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν από την αρχή μια διαφορά (6-3), την οποία διεύρυναν όσο εξελισσόταν το σετ (9-4). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 9-8 αλλά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί και η διαφορά πολύ γρήγορα επέστρεψε στο συν τρία (11-8). Η Βλάχάκη κάρφωσε για τη μέγιστη διαφορά στο σετ, μέχρι εκείνο το σημείο και το συν έξι για τον Ολυμπιακό (16-10). Η Χίπε κάρφωσε τόσο για το 22-19 όσο και το 23-19. Ματς μπολ από την Ζακχαίου (24-20), με την Βλαχάκη να τελειώνει τον αγώνα (25-20). Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Σάσκια Χίπε με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Έμοντς και Βλαχάκη με 13 και 9 αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-17 (8-6'), 25-13 (18'), 25-20 (25')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/4 επ., 1 μπλοκ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 50% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Χίπε 17 (13/22 επ., 4 άσσοι), Έμοντς 13 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 83% υπ., 58% αρ.), Κοκκινάκη -λ (59% υπ., 45% αρ.) / Νομικού, Νικολογιάννη, Κωνσταντινίδου Λ. (2 2 άσσοι), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

Μαρκόπουλο (Σωτηρόπουλος): Κνέζεβιτς 2 (2/3 επ.), Ρόσας 11 (9/31 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ., 21% αρ.), Τσιτσιγιάννη 4 (4/23 επ.), Διάλλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπόκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 4 (4/6 επ., 28% υπ., 17% αρ.), Κόττα -λ (55%υπ., 27% αρ.) / Χατζηγρηγορίου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος),

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα είχαμε πολύ καλή απόδοση. Με υψηλά ποσοστά στην άμυνα και στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς. Πήραμε μια ακόμα νίκη συνεχίζοντας την ανοδική πορεία μας στο πρωτάθλημα. Είμαστε έτοιμοι να ολοκληρώσουμε τη χρονιά το Σάββατο με τον καλύτερο τρόπο και να ξεκουραστούμε στη συνέχεια ώστε να εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι στη συνέχεια».

Από την πλευρά της η Κωνσταντίνα Βλαχάκη δήλωσε: «Άλλο ένα παιχνίδι που κερδίζουμε με 3-0 και συνεχίζουμε την ανοδική μας πορεία. Παίξαμε σοβαρά και καλά και φτάσαμε σε μια ακόμα νίκη. Η εξέλιξη του αγώνα βοήθησε ώστε να παίξουν πολλά κορίτσια. Είναι μια αγωνιστική πριν το τέλος της χρονιάς και θα έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουραστούμε. Η ομάδα έχει ανοδική πορεία και δείχνει ότι μπορεί να παίξει πολύ ποιοτικό βόλεϊ» .