Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Πορφύρα

Η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού πήρε «καθαρή» νίκη επί του Πορφύρα με 3-0 και «ζευγάρωσε» τα τρίποντα στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών κατέκτησε το απόγευμα του Σαββάτου (10/11) η ομάδα του Ολυμπιακού, επικρατώντας 3-0 σετ του Πορφύρα στο Κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκες» πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό με τη Ντιεκίρχ που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (15/11) στο Λουξεμβούργο, με στόχο να «σφραγίσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο με τις φιλοξενούμενες ωστόσο να προβάλουν αντιστάσεις στη διάρκεια του και να ακολουθούν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν γρήγορα με 5-2 και διατήρησαν προβάδισμα μέχρι το φινάλε με τον Πορφύρα να πλησιάζει μετά το 24-20, που διαμορφώθηκε από πλασέ της Χριστοδούλου, σε 24-23. Η αρχηγός του Θρύλου έπαιξε πρώτο χρόνο με την Κατερίνα Γιώτα η οποία πέτυχε το 25-23 για το 1-0 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Έκανε το 2-0!

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-3 και 2-5 αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 7-6. Από κει και πέρα αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 16-10, στο 21-16 και στο 25-19 με το οποίο έκαναν το 2-0. Η Λάουρα Έμοντς οδηγούσε στο σκοράρισμα στο διάστημα αυτό με 9 πόντους που προήλθαν από 7/18 επιθέσεις και 2 δυο άσσους και ακολουθούσαν οι Σάσκια Χίπε και η Κατερίνα Γιώτα που αμφότερες είχαν σημειώσει από 8 πόντους.

Έφτασε στην τελική επικράτηση

Ίδια εικόνα παρουσίασε ο Ολυμπιακός και στη έναρξη του 3ου σετ, δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να οδηγούν στο σκορ. Ωστόσο από τη στιγμή που ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκες» σε 14-14 και απέκτησαν το πρώτο τους προβάδισμα με 15-14 δεν ξανακοίταξαν πίσω. Με ένα σερί έφτασαν στο 18-14 και παρότι μείωσαν οι φιλοξενούμενες σε 20-18, με άσσο της Έμοντς πήγαν στο ματς μπολ (24-20) και πήραν τη νίκη με πλασέ της Χριστοδούλου η οποία σημείωσε το 25-21 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-23 (24’), 25-19 (24’), 25-21 (22’).