Volley League Γυναικών: Δραματική νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στον 1ο τελικό!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών.

Το πρώτο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία «μπήκε» με το «δεξί» στην τελική σειρά. Στον πρώτο τελικό της Volley League, τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 3-2 σετ (25-20, 22-25,25-9, 21-25, 16-18) τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εύκολα το πρώτο σετ, με 25-20, έκαναν «πάρτι» στο τρίτο (25-9) και στη συνέχεια, «καθάρισαν» τη νίκη στο τάι μπρέικ, στο οποίο έφτασαν σε τέσσερα σετ μπολ, με την Νίζετιχ να κερδίζει άσσο, για το 18-16. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 11 άσσους, 10 μπλοκ και είχε πρώτη σκόρερ την Μλεΐνκοβα, με 23 πόντους (20 η Κούμπουρα, 17 η Νίζετιχ). Η σειρά μεταφέρεται στο Μετς, όπου ο Ολυμπιακός θα δώσει τον δεύτερο τελικό με τον Παναθηναϊκό, την Τετάρτη (17/4) στις 17:30.

Προηγήθηκε στο πρώτο σετ, με επτά μπλοκ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα 5-0 σερί, μετά το 3-4 με το οποίο βρέθηκε να χάνει και να ξεφεύγει με +4, ύστερα από άσσο της Μλεΐνκοβα, η οποία «έγραψε» το 8-4. Με μπλοκ της Λαμπρούση στη Γενιτσαρίδη, διαμορφώθηκε το 10-6 και με πάιπ της Μλεΐνκοβα, το 11-7 αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο και μείωσαν σε 11-10. Το σερί των «πράσινων» σταμάτησε η Λαμπρούση, με νέο μπλοκ στη Γενιτσαρίδη, για το 12-10, για να ακολουθήσει νέα ισοπαλία στο 12-12.

Οι «ερυθρόλευκες» έδωσαν «απάντηση» με επίθεση της Μλεΐνκοβα και νέο μπλοκ από Κούμπουρα, Φαϊρόλ, για το 14-12, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει μετά από ώρα στο 14-15 και τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Θρύλος προηγήθηκε ξανά στο 16-15, με μπλοκ της Νίζετιχ και ξέφυγε με δύο πόντους στο 19-17, πριν τη νέα ισοπαλία με 19-19. Η Νίζετιχ, στο σημείο αυτό, έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, «γράφοντας» με επίθεση το 20-19 και το +2 επανήλθε στο 21-19, μετά από επίθεση της Καρκάσες που πέρασε άουτ.

Το δυνατό καρφί της Κούμπουρα διεύρυνε στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί, μετά το 19-19 και διαμόρφωσε το 22-19, που έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων. Από σερβίς της Χατζηευστρατιάδου που πέρασε άουτ, προήλθε το 23-20 και με νέο μπλοκ της Λαμπρούση στη Γενιτσαρίδη, ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ με 24-20. Η Νίζετιχ τελείωσε με άσσο το σετ, στο 25-20, για το 1-0 των «ερυθρόλευκων».

Αλλοιώθηκε η εξέλιξη στο δεύτερο σετ...

Ανάλογη η εικόνα στην έναρξη και του δεύτερου σετ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ωστόσο, μετά το 8-9, με το οποίο προηγήθηκαν οι «πράσινες», ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα 3-0 σερί και έφτασε στο 12-9, ύστερα από επίθεση της Καρκάσες που πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενες «απάντησαν» με ένα δικό τους 4-0 σερί, για να προσπεράσουν με 12-13.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 και στο σημείο αυτό, προέκυψε μια φάση που επηρέασε την εξέλιξη του σετ, αφού η Λαμπρούση, όπως φάνηκε στην εικόνα του βίντεο, κέρδισε το μπλοκ άουτ, ωστόσο το VAR έδειξε ότι δεν υπήρχε επαφή στο μπλοκ και έτσι, διαμορφώθηκε το 13-14, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 13-16 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο 16-17, όμως στην εξέλιξη του σετ δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 22-25, για την ισοφάριση σε 1-1 στα σετ.

Με άνεση (25-9) το τρίτο σετ!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ μετά το 1-2, ο Θρύλος «έτρεξε» ένα 4-0 σερί και προσπέρασε, με την Μλεΐνκοβα να σημειώνει το 5-2, με ωραία επίθεση. Η Νίζετιχ με δυο διαδοχικούς πόντους, διαμόρφωσε το 8-5, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 8-6. Όμως, στο σημείο αυτό, ο Θρύλος κυριάρχησε και με ένα νέο 5-0 σερί, ξέφυγε φτάνοντας στο 13-6. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του τρίτου σετ και με την απόδοση τους στην εξέλιξη του, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις «πράσινες».

Ο Θρύλος διεύρυνε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά. Με άσσο της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 (17-7), στη συνέχεια στο +11, με την Μλεΐνκοβα να πετυχαίνει το 19-8, αλλά και στο +13, με επίθεση της Καράρο, για το 21-8. Με δύο διαδοχικούς άσσους της Καράρο, ο Θρύλος έφτασε σετ μπολ (24-9), με την Μλεΐνκοβα να «καθαρίζει» το σετ, με 25-9, για το 3-1.

Ισοφάριση (2-2) και... τάι μπρέικ

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο τέταρτο σετ και βρέθηκε πίσω με 3-0, 4-1 και 5-2. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι «ξεκόλλησε» και αφού μείωσε σε 6-5, με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, έφτασε στο +2 (8-6), με επίθεση της Νίζετιχ. Το σερί των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 8-8.

Νέος πόντος της Νίζετιχ και νέο προβάδισμα (9-8), ενώ η Μλεΐνκοβα, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, έδωσε «αέρα» τριών πόντων (11-8). Οι «πράσινες» μείωσαν σε 11-10 και στη συνέχεια, προσπέρασαν (11-12), με τον Μιτσέλι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟ έφτασε στο 13-11, με την Μλεΐνκοβα να μειώνει σε 13-12.

Οι «πράσινες» έφτασαν στο +4 (12-16), η Μλεΐνκοβα μείωσε (13-16) και η Καρκάσες έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στο -2 (14-16). Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 19-14, αλλά ο Θρύλος αντέδρασε και πλησίασε στο 19-17, με επίθεση της Κούμπουρα. Με μπλοκ της Καράρο, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-20, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-21 και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Τέσσερα σετ μπολ, το «καθάρισε» η Νίζετιχ!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1, στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 2-2 και την Μλεΐνκοβα να δίνει προβάδισμα (3-2). Πρώτος χρόνος της Φαριόλ και 4-2 οι «ερυθρόλευκες», με την Νίζετιχ να ανεβάζει τη διαφορά στο +3, κάνοντας το 5-2 και το 6-3!

Εξαιρετική επίθεση της Κούμπουρα και +4 (7-3) ο Θρύλος, ο οποίος δέχθηκε δύο πόντους, για το 7-5, αλλά η Νίζετιχ έκανε το 8-5 και η Κούμπουρα κέρδισε άσσο, για το 9-5! Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 9-8, η Νίζετιχ «απάντησε» (10-8) και η Καρκάσες κάρφωσε άουτ, για το 11-8. Μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα και 12-9, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει ξανά (12-11). Λάθος της Καρκάσες και 13-11, αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 13-13.

Πρώτος χρόνος της Φαριόλ και 14-13 ο Ολυμπιακός, αλλά ήρθε νέα ισοφάριση (14-14), μετά από άουτ επίθεση της Κούμπουρα. Ο Θρύλος έφτασε σε τέσσερα σετ μπολ συνολικά (14-13, 15-14, 16-15, 17-16) και αφού έκανε το 17-16, με πόντο της Νίζετιχ, πήρε το ματς με 3-2, με την Αργεντίνα ακραία να κερδίζει φοβερό άσσο, για το 18-16!

Τα σετ (3-2 σε 2.22): 25-20 (27’), 22-25 (37’) 25-9 (20’), 21-25 (34’), 16-18 (24’)