Θέτις - ΠΑΟΚ 2-3: Έβγαλαν αντίδραση οι «ασπρόμαυρες»

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε αλλά τελικά επικράτησε 3-2 σετ της Θέτιδας και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Επιστροφή στις νίκες για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ που επικράτησαν στο τάι μπρεικ 3-2 της Θέτιδας στη Βούλα, στο τελευταίο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής στη Volley League.

Ο ΠΑΟΚ μετά το μέτριο ξεκίνημα στο πρώτο σετ (15-9) έβγαλε αντίδραση με τα μπλοκ του και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (15-12, 18-16). Ωστόσο η αποτελεσματικότητα των «ασπρόμαυρων» στην επίθεση ήταν χαμηλή και τα διαδοχικά λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να ξεφύγουν με σερί και με 25-16 να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο και όντας πιο εύστοχος στις επιθέσεις του, αλλά και πιο δυνατούς στο μπλοκ, δεν επέτρεψε στην Θέτιδα Βούλας να περάσει μπροστά στο σκορ. Έτσι, το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς κατάφερε να πάρει το σετ που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με 23-25 και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Το σετ των ανατροπών ήταν το τρίτο. Ο ΠΑΟΚ από το 7-3 έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ξεφύγει εκείνος με 11-16. Οι γηπεδούχες όμως ισορρόπησαν την κατάσταση (17-17) και με τα λάθη του Δικεφάλου έκαναν το 20-18. Οι «ασπρόμαυρες» βρήκαν λύσεις από μπλοκ της Τερζόγλου για να περάσουν ξανά μπροστά (20-21). Και πάλι όμως η Θέτις είχε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και με 25-23 έκανε το 2-1.

Παρόμοιο με το τρίτο σετ ήταν και το τέταρτο, με τον ΠΑΟΚ να κρατά το προβάδισμα, σχεδόν καθ’ όλη την διάρκειά του και αφού προηγήθηκε με 18-22, ισοφάρισε σε 2-2 με 21-25.

Στο τάι-μπρέικ ο Δικέφαλος ξεκίνησε πολύ καλά και πήρε προβάδισμα με 2-5, το οποίο προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι την αλλαγή του γηπέδου με 5-8. Οι «ασπρόμαυρες» διατήρησαν μέχρι το τέλος την ψυχραιμία τους και αφού προηγήθηκαν με 9-13, πήραν τη νίκη με 13-15 και 2-3.

Τα σετ: 25-16, 23-25, 25-23, 21-25, 13-15