Μαρκόπουλο - Παναθηναϊκός 1-3: Νίκη πριν τη Ναντ για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ την ομάδα του Μαρκόπουλου για την 13η στροφή της Volley League Γυναικών και στρέφει την προσοχή της στο ματς με τη Ναντ στη Γαλλία.

Νικηφόρα πέρασε απ' το Μαρκόπουλο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, κερδίζοντας 3-1 σετ την τοπική ομάδα για την 13η αγωνιστική της Volley League. Στροφή στο ματς με τη Ναντ στη Γαλλία.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται το προβάδισμα έως τα μέσα του σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά δύο πόντων (15-17) και από εκεί και πέρα μεγάλωσε την απόσταση στο σκορ από την ομάδα του Μαρκόπουλου, φτάνοντας να έχει επτά set balls (17-24). Χωρίς να χάσει κανένα set ball, οι «πράσινες» πήραν το πρώτο σετ με 17-25, μετά από λάθος στην μεριά του Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες πήραν στο προβάδισμα με δύο πόντους (7-5), όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ (13-14), διατηρώτνας το προβάδισμα έως τα τέλη του σετ (19-20). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Μαρκόπουλου πραγματοποίησαν ένα σερί 6-1 και κατέκτησαν το πρώτου τους σετ στο ματς, ισοφαρίζοντας στην αναμέτρηση με 25-21.

Παρόμοια με το δεύτερο ξεκίνησε και το τρίτο σετ, με τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να παίρνουν προβάδισμα, αλλά να μην το χάνουν στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 11-12 και έφτασαν στο +4 αργότερα (16-20). Το Μαρκόπουλο κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (21-23), όμως οι «πράσινες» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα σετ του με σκορ 22-25.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 22-25, 17-25