Παναθηναϊκός - Ναντ 1-3: Ψάχνει... θαύμα στη Γαλλία

Η Ναντ πέρασε απ' την Αθήνα με 3-1 σετ και έκανε πολύ δύσκολη την υπόθεση πρόκριση στους «4» του CEV Cup στον Παναθηναϊκό

Ένα... θαύμα ψάχνουν πλέον οι γυναίκες του Παναθηναϊκού στη Γαλλία για να προκριθούν στους «4» του CEV Cup. Η αήττητη από τον Οκτώβρη, Ναντ, επικράτησε 3-1 σετ (21-25, 27-25, 25-21, 25-21) και οι «πράσινες» πρέπει να νικήσουν με 3-0 και να πάρουν το «χρυσό» σετ για να την αφήσουν εκτός.

Η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την επόμενη Τρίτη (16/1). Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του Λούγκοζ (Ρουμανία) - Νιλιουφέρ (Τουρκία).

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (8-5) αλλά οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν το προβάδισμα στα σετ με 21-25.

Στα τέλη του δευτέρου σετ η διαφορά ξέφυγε στους τέσσερις πόντους για τον Παναθηναϊκό (22-18), με την Ναντ να ισοφαρίζει (22-22) αλλά να βλέπει τις γηπεδούχες να έχουν διπλό set ball (24-22). Οι Γαλλίδες ισοφάρισαν ξανά, με το σετ να κρίνεται στην παράταση και τον Παναθηναϊκό με το σκορ στο 25-25 να κάνει το απαραίτητο σερί για να ισοφαρίσει στα σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινες» έκαναν αρκετά λάθη στην υποδοχή, γεγονός που επέτρεψε στην Ναντ να φτάσε σε double score (7-14). Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφεραν να μειώσουν στο ελάχιστο, όμως είδαν ξανά τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν (19-23) και εν τέλει να διπλασιάζουν τα σετ του με 25-21.

Τα σετ: 21-25, 27-25, 25-21, 25-21