ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-0: Πήρε το ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-0 την ΑΕΚ  για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ των 6 Ελληνίδων στην αρχική του σύνθεση κέρδισε άνετα την ΑΕΚ στο Παλατάκι με 3-0.

Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 8-8. Ίδια ήταν η εικόνα του σετ μέχρι και τα μέσα του, με τις δύο ομάδες να κινούνται σε απόλυτη ισορροπία, 15-15. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, πίεσε την υποδοχή της ΑΕΚ, και πήρε σημαντικό προβάδισμα, 21-16.

Με εξαιρετική διαχείριση των κρίσιμων στιγμών της τελικής ευθείας, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες και με 25-17 έκαναν το 1-0.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα από την αρχή, 5-1. Κρατώντας την Ένωση σε απόσταση ασφαλείας, συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, διατηρώντας το προβάδισμά του, 14-10.

Στην τελική ευθεία, μπορεί οι φιλοξενούμενες να μείωσαν, 18-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και δημιούργησε σαφέστατη διαφορά σε κομβικό σημείο, 23-20. Οι φιλοξενούμενες με 0-3 σερί ισοφάρισαν, 23-23, ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-23, κάνοντας το 2-0.

Με την ψυχολογία υπέρ του στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι δυναμικά, αφήνοντας πίσω την ΑΕΚ από τα μέσα, 14-10 και 18-13.

Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες μπορεί να μείωσαν, 18-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρε διαφορά στην τελική ευθεία, 20-16. Οι «ασπρόμαυρες»... έχτισαν επάνω σε αυτή την διαφορά, η οποία τις οδήγησε στο τελικό για το τρίτο σετ 25-20, παίρνοντας το «καθαρό» τρίποντο.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-20