Ολυμπιακός-Μαρκόπουλο 3-0: Στην... παράταση το δεύτερο σετ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στον Ρέντη 3-0 το Μαρκόπουλο, τρεις ημέρες μετά τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο βόλεϊ γυναικών.

Πρώτη σκόρερ η Σάλας με 17 πόντους (15/34) το Μαρκόπουλο έκανε 9 μπλοκ (Φίτερερ 5) έναντι 5 του Ολυμπιακού.

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3, με τις φιλοξενούμενες διατηρούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 6-10 και στο 7-12. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 9-12 και σε 10-13 με μπλοκ της Γουίντερς και της Λαμπρούση, και πλησίασαν στους δυο πόντους στο 11-13 και στο 12-14. Η ομάδα του Μαρκόπουλου ξέφυγε με +5 στη συνέχεια για το 12-17 στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Λορέντζο Μιτσέλι. Oι «ερυθρόλευκες» δεν έβγαλαν αντίδραση στο σημείο αυτό με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενες με 14-20.

Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο αφού το Μαρκόπουλο πήγε στο 18-23, όμως ο Θρύλος με ένα 4-0, μείωσε σε 22-23 με πλασέ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες πήγαν στο πρώτο σετ μπολ με την Καλανταρίδου (22-24), όμως με μπλοκ της Λαμπρούση και επίθεση της Σάλας ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ σε 24-24. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και ο Ολυμπιακός ύστερα από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο δικό του πρώτο σετ μπολ με 25-24, στο 27-26 ήταν η δεύτερη χαμένη ευκαιρία για να περάσει ανεκμετάλλευτο και το τρίτο σετ μπολ στο 31-30. Ωστόσο μετά το 31-31, χάρη σε σερβίς άουτ του Μαρκόπουλου και σε μπλοκ της Γούιντερς διαμορφώθηκε το 33-31 για να φτάσει ο Θρύλος στο 2-0!

O Λορέντζο Μιτσέλι είπε: «Το ρόστερ μας ήταν το κλειδί, που είχαμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε τη ροή του δεύτερου σετ. Τα κορίτσια που μπήκαν μέσα κατάφεραν να γυρίσουν το σετ το οποίο κλείσαμε νικηφόρα με 33-31. Παλέψαμε πόντο πόντο από το 24-24 και ήταν καταπληκτικό γιατί χάναμε με 7 πόντους κάποια στιγμή στο δεύτερο σετ, όμως συνεχίσαμε να παλεύουμε και αυτό είναι πολύ καλό. Δεν παίξαμε καλά γιατί φανήκαμε επηρεασμένοι από το ότι συνέβη την Τετάρτη. Τις τελευταίες 20 ημέρες πάμε καλά στις προπονήσεις, σήμερα φανήκαμε να αγχωνόμαστε όχι από το Μαρκόπουλο, αλλά επειδή μείναμε εκτός ενός στόχου. Μιλήσαμε όλοι μαζί και λυπόμαστε πραγματικά για αυτό που συνέβη. Σήμερα δεν ήταν εύκολο να παίξουμε πολύ καλό βόλει, ωστόσο φτάσαμε στη νίκη με 3-0 και για αυτό είμαι ικανοποιημένος».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Πιστεύω ότι παίξαμε πολύ καλά και θέλω να συγχαρώ τα κορίτσια. Ήταν πολύ δύσκολο γιατί καλύψαμε μια διαφορά πολλών πόντων στο δεύτερο σετ και δείξαμε το χαρακτήρα μας. Τώρα έχουμε την επόμενη πρόκληση στην Ευρώπη και πιστεύω ότι είμαστε έτοιμες να δώσουμε το μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας. Η Ταργκοβίστε είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα αλλά μπορούμε να την κοντράρουμε».