Ηλυσιακός-Ολυμπιακός 0-3: Με διαφορετικό σχήμα σε κάθε σετ

Με τον Μιτσέλι να πραγματοποιεί συνεχείς αλλαγές, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια.

Ο Μιτσέλι ξεκούρασε τις Κούμπουρα, Γουίντερς χρησιμοποίησε τις Τσιτσιγιάννη, Γενιτσαρίδη και ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, αφού ο Ηλυσιακός είχε το προβάδισμα 11-5 και ακολουθούσε ως το 21-21. Εκεί ένα φιλέ των γηπεδούχων και τα σερβίς της Καράρο, επέτρεψαν στη Γενιτσαρίδη και στη Λαμπρούση με δυο μπλοκ να κάνουν το σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-6, σωρεία λαθών έφεραν το 4-6 και το 6-7. Με επιθέσεις και σερβίς της Τσιτσιγιάννη έγινε γρήγορα το 7-18 και στο 8-19 πέρασαν στον αγώνα Χριστοδούλου και Κούμπουρα, στο 11-19 η Σάλας έδωσε τη θέση της στην Γουίντερς για να τελειώσει το σετ 17-25.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο τρίτο σετ με 7-14 και τη Γιώτα στο τερέν. Το σετ τελείωσε εύκολα 16-25, με τον Μιτσέλι να χρησιμοποιεί σε κάθε σετ διαφορετική εξάδα.

Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 16-25) σε 72'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Γιώτα, Κασδοβασίλη 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Πένε 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Μπορχανί 5 (5/21 επ.), Ράντοβιτς 10 (10/24 επ., 47% υπ. - 29% άριστες), Φλιάκου 1 (μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζίγκα 1 (1 μπλοκ), Φωκιανού, Μπρουκς 2 (2/4 επ., 29% υπ. - 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 8 (8/16 επ., 33% υπ. - 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες) / Κοσμά (λ, 55% υπ. - 28% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γιώτα 2 (2/4 επ.), Γουίντερς 3 (3/5 επ.), Κούμπουρα 9 (9/19 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.