Hλυσιακός-Άρης 3-2: Με ανατροπή!

Σπουδαία νίκη με ανατροπή από 0-2 σετ πέτυχε ο Ηλυσιακός στα Ιλίσια me 3-2 επί του Άρη που τον εδραίωσε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις βρέθηκε με τη πλάτη στο τοίχο κόντρα στον Άρη, όμως με αντεπίθεση διαρκείας και κορυφαίες τις Πένε, Μπορχανί πήρε το δίποντο. Ο Ηλυσιακός έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από τον Άρη, έχοντας μάλιστα και την ισοβαθμία με δύο νίκες.

Ο Άρης μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση με την Τσούμπα να κουβαλάει το μεγαλύτερος βάρος στην επίθεση για άλλον έναν αγώνα, φτάνοντας στο 0-2 σετ με 20-25 και 15-25.

Ο Ηλυσιακός ανέβασε την απόδοσή του και με όπλο το καλό σερβίς κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Στο τάι μπρέικ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 14-12 με επίθεση της Πένε, ο Άρης μείωσε με τη Τσούμπα (14-13) και η ισοφάριση ήρθε με παράβαση στο φιλέ της Πένε (14-14). Με διπλό μπλοκ στη Τσούμπα ο Ηλυσιακός είχε και τρίτη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι (15-14) αλλά η Φλιάκου αστόχησε για λίγο από τη γραμμή των εννέα μέτρων (15-15). Η Μπορχανί πήρε το side out για το 16-15 και στην επόμενη φάση η Τσούμπα κάρφωσε άουτ από τη θέση 6 για το 17-15 και το τελικό 3-2 σετ.

* Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 15-25, 25-19, 25-21, 17-15) σε 125'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κάταλιν Κις): Γιώτα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη 6 (3/15 επ., 3 άσσοι), Πένε 22 (18/48 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. - 18% άριστες), Μπορχανί 22 (21/59 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 16 (13/38 επ., 3 άσσοι, 39% υπ. - 16% άριστες), Φλιάκου 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 76% υπ. - 48% άριστες), Μπέντα 1 (1 άσσος), Φωκιανού, Μπρουκς.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 7 (2/6 επ., 5 άσσοι), Απλαδά 13 (6/10 επ., 7 μπλοκ), Τσούμπα 34 (32/80 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα, Καϊσέδο 9 (7/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 49% υπ. - 18% άριστες), Μπέτσεβα 12 (8/29 επ., 4 μπλοκ, 43% υπ. - 5% άριστες) / Κακουράτου (λ, 38% υπ. - 19% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Σαλαγκούδη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Είναι μια πολύ κακή ήττα για μας και ιδίως με τον τρόπο που ήρθε. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον Ηλυσιακό όταν είσαι 2-0 πάνω και ξέρεις ότι είσαι κοντά σε μια νίκη που βαθμολογικά θα σε βάλει στους στόχους σου πρέπει το ματς να το τελειώνεις. Δεν υπάρχει δικαιολογία κούρασης».

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού): «Ξεκινήσαμε λίγο... μπερδεμένες, με χαμηλή αυτοπεποίθηση, δεν είχαμε καλή υποδοχή και δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε την Τσούμπα. Όταν αρχίσαμε να πιέζουμε στο σερβίς άλλαξε η εικόνα μας, οδηγήσαμε τον αντίπαλο σε λάθη ενώ εμείς ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένες και τα κορίτσια έδειξαν ότι το ήθελαν πάρα πολύ».