Volley League: Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, 3-1 τον Άρη

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας 3-1 του Άρη για τη Volley League.

Αήττητη παρέμεινε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ και πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο τον Άρη, κάνοντας έτσι το «έξι στα έξι» στη Volley League. Οι «ασπρόμαυρες» επιβλήθηκαν 3-1 σετ των αντιπάλων τους στη Μίκρα και παρέμειναν ολομόναχες στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο σετ και έκανε τελικά το 0-1 με 18-25, ενώ στο δεύτερο «μπλόκαρε» επιθετικά και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να φτάσει στο 27-25 και να κάνει το 1-1.

Στο τρίτο σερί οι παίκτριες του «Δικεφάλου του Βορρά» ανέβασαν την απόδοσή τους και έβγαλαν αντίδραση σε κρίσιμα σημεία για να έρθει έτσι το 17-25 και το 1-2, ενώ στο τέταρτο ο ΠΑΟΚ παίζοντας εντυπωσιακό βόλεϊ «αποτελείωσε» τον αντίπαλό του και με το 20-25 έκανε το 1-3, διευρύνοντας έτσι το απόλυτό του στην κατηγορία, τη στιγμή που για τον Άρη αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του από το ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Πέραν αυτών, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Ζ.Α.Ο.Ν., ενώ ο ΑΟ Θήρας πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή του νίκησε με 3-0 σετ επί του Αιγάλεω. Τέλος, ο Ηλυσιακός πέρασε το εμπόδιο της Λαμίας επίσης με 3-0 και η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και έφυγε από μία δύσκολη έδρα κόντρα στη Θέτιδα, νικώντας 3-2 σετ την αντίπαλό τους.