Oλυμπιακός-AEK 3-0: Πρώτος μετά την ήττα του Παναθηναϊκού

O Oλυμπιακός κέρδισε στον Ρέντη 3-0 την ΑΕΚ και πήρε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη  Volley League  γυναικών, αφού ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό και είναι καλύτερος στη διαφορά πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στα δυο πρώτα σετ, αλλά κέρδισε 3-0 την ΑΕΚ και περίμενε το αποτέλεσμα ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός. Ο "δικέφαλος" κέρδισε 3-1, ο Ολυμπιακός ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό και πήρε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων.

Έτσι ο Ολυμπιακός θα έχει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ μέχρι και τον τελικό, με μεγάλη ανατροπή κατά τη διάρκεια της σεζόν, αφού βρέθηκε και 7 βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό.

Ο ερχομός του Παρίζι, Άγκοστ και η επιστροφή της Κονόμι άλλαξαν την εικόνα του πρωταθλητή και δίκαια πήρε την πρώτη θέση.

Τα σετ 3-0 σε 75’: 26-24 (27’), 25-22 (25’), 25-16 (23’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (6/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 14 (13/33 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 23% άριστες), Σάλας 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (17/32 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Συριστατίδη

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7(6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 0% άριστες), Βάντερ 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.- 42% άριστες), Τερέλ 19 (19/42 επ.), Βεργίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 9 (9/15 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ. - 32% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 3 (3/6 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Γκουντιμένκο

Δηλώσεις:

Κάρλο Παρίζι: «Σίγουρα, είμαι χαρούμενος για την ομάδα και τη νίκη, είναι πολύ σημαντικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο σετ, δεν είχαμε καλή μπλοκ άμυνα, αλλά βήμα-βήμα βρήκαμε τον εαυτό μας, ειδικά στο τρίτο σετ παίξαμε πολύ καλά. Θέλουμε να βελτιωθούμε κι άλλο, δουλεύουμε πάρα πολύ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, γιατί δουλεύουν πολύ, συγχαρητήρια σε όλο το επιτελείο. Η πρώτη θέση είναι σημαντική για πολλούς λόγους, είμαστε πολύ χαρούμενοι, πραγματικά συγχαρητήρια σε όλους που ανεβήκαμε στην κορυφή».

Τέιλορ Άγκοστ: «Είναι πάντα ωραίο να κερδίζεις με 3-0. Δουλέψαμε πολύ σκληρά και αυτή την εβδομάδα, ήμασταν πολύ συγκεντρωμένες σε αυτό το ματς, θέλαμε πολύ να κερδίσουμε. Σήμερα παίξαμε πολύ καλά, ομαδικά, συγκεντρωμένες σε κάθε πόντο και είμαι πολύ περήφανη για αυτό. Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο, είμαστε τώρα στην πρώτη θέση, η ομάδα παίζει παιχνίδι με παιχνίδι καλύτερα και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε, για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε».

Τα ζευγάρια των πλέι οφ

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΟ Λαμίας 2013
Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟ Θήρας
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
ΑΣ Άρης - ΑΣΠ Θέτις

Τα τέσσερα ζευγάρια θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός).

Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Το Μαρκόπουλο που κατέλαβε την ένατη θέση ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του τη φετινή σεζόν.