Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Μπορεί και πρώτος!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό και μπορεί να πάρει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, αν ο ΠΑΟΚ κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη 3-0, 3-1 το "τριφύλλι"

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίες τις Σάλας, Χριστοδούλου και αποτελεσματική στην επίθεση την Άγκοστ κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό και μπορεί να τερματίσει πρώτος αν ο ΠΑΟΚ κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη 3-0, 3-1 το "τριφύλλι". Κι αυτό γιατί σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράει το κλάσμα των κερδισμένων δια των χαμένων πόντων που είναι 1.13 (94/83) έναντι 1.10(98/89), αφού στα μεταξύ τους ματς έχουν το ίδιο σκορ 3-1. Αυτή τη στιγμή ο Παναθηναϊκός προηγείται με 3 βαθμούς.

Η διαφορά από τα προηγούμενα ματς ήταν η Άγκοστ αντί της Κόστα, που πρόσφερε πόντους στην επίθεση , το καλό παιχνίδι των Σάλας, Χριστοδούλου και τα μπλοκ των Γιώτα, Εμμανουηλίδου(5 και 4).Κι αυτή τη φορά η Χίπε δεν ήταν μόνη της στην επίθεση.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός δεν ήταν ως συνήθως καλύτερος στο μπλοκ (15 έναντι 10) και η Χαντάβα δεν έκανε το σούπερ παιχνίδι, όπως στο κύπελλο, γιατί ο Οικονόμου δεν την ξεκίνησε καν και την άλλαζε συχνα- πυκνά με αποτέλεσμα να μην έχει ρυθμό.

Πρώτη σκόρερ η Σάλας με 19 πόντους, έκανε το καλύτερο παιχνίδι της, αν εξαιρέσουμε κάποια λάθη στο τέλος του δεύτερου σετ, ενώ η Άγκοστ εκτός από την επίθεση όπου αρίστευσε κράτησε και την υποδοχή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με Άγκοστ, Χίπε, Σάλας και προηγήθηκε 8-5, 12-7 και ο Οικονόμου εξάντλησε τα δύο ταιμ άουτ του Παναθηναϊκού. Η διαφορά εκτινάχτηκε στο 21-12 με κορυφαίες Άγκοστ, Σάλας. Το σετ έληξε 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τη Χαντάβα, αντί της Κωνσταντίνου και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-5 με πλασέ της Χριστοδούλου και 9-6 με μπλοκ της Γιώτα και πλασέ της Χίπε. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 14-14 με την Κρος. Προηγήθηκε 14-16 με επίθεση και μπλοκ της Χαντάβα. Η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε με μπλοκ και άσος της Χίπε έκανε το 17-16. Άουτ της Παπαφωτίου έφερε το 20-18 και μπλοκ άουτ της Σάλας το 21-18. Δώρο του Οικονόμου η αντικατάσταση της Χαντάβα. Επίθεση της Χίπε(βρήκε το σώμα της Ρόγκα 22-18 και κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Παναθηναϊκού για διαμαρτυρία. Δυο λάθη της Σάλας έκαναν το 22-21. Λάθος υποδοχή της Άγκοστ 22-22 και η Μιλντίγεβιτς στη θέση της. Άουτ της Χίπε 22-23. Νέο λάθος της Σάλας 22-24. Χίπε 23-24, μπλοκ της Σάλας στην Γκρόθες 24-24, μπλοκ της Γιώτα στην Χατζηευστρατιάδου 25-24 και επίθεση της Σάλας 26-24.

Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ και 2-5, 6-10, 10-16, 13-21 εξαιτίας της κακής υποδοχής του, με το σερβίς του Παναθηναϊκού να σημαδεύει την Άγκοστ. Με ένα σερί 3-0 με σερβίς της Σάλας έγινε το 16-21 και το σετ έληξε 18-25 με επίθεση της Χατζηευστρατιάδου.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-6 με μπλοκ της Γιώτα 11-7 με επίθεση της Άγκοστ και 13-10 με τη Χαντάβα να δίνει τη θέση της στην Κωνσταντίνου. Ο Ολυμπιακός με Σάλας, Άγκοστ έκανε το 19-12. Μέσα Χαντάβα και Ξηντάρα στη θέση της Ρόγκα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-17 με μπλοκ της Κρος στην Άγκοστ. Η Αμερικάνα με πλασέ έκανε το 23-18 και το 24-18, για να τελειώσει το σετ 25-19 με την Εμμανουηλίδου.