Η Θέτιδα Βούλας κέρδισε από 0-2 στη Μίκρα, 3-2 τον ΠΑΟΚ, χάρη και στην εμμονή τη Λι στην Κογιάρ

Η μεγάλη έκπληξη της  Volley League γυναικών έγινε στη Μίκρα, όπου η Θέτιδα Βούλας κέρδισε 3-2 τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα.

Ο ΠΑΟΚ μετά τη μεγάλη νίκη 3-0 επί του Ολυμπιακού έδειχνε ευάλωτος και κέρδιζε με δυσκολία σαφώς κατώτερες ομάδες, αλλά στο ματς με τη Θέτιδα η Λι Ντα έπαιζε εμμονικά την Κογιάρ και το πλήρωσε.

Ο ΠΑΟΚ πήρε με την ελάχιστη διαφορά τα δυο πρώτα σετ και μετά άρχισε η ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να παίζει με τη μια Κορεάτισα, την πασαδόρο.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα Βούλας πήρε προβάδισμα με 9-14, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 20-20 με την Μερτέκη, και προηγήθηκε 23-21. Η Θέτιδα ισοφάρισε σε 2-2 με 23-25.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0 και διατήρησε το +2 μέχρι το 5-3 που έγινε 5-6 με την Ανθούλη στο σερβίς για να φτάσουμε στο 6-8. και τη Θέτιδα να προηγείται σταθερά μέχρι το 9-11. Με μπλοκ της Κογιάρ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και η ίδια έσβησε το πρώτο ματς μπολ των φιλοξενούμενων (14-14), ενώ η Μερτέκη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ, τιο οποίο χάθηκε από λάθος στο σερβίς της Ηλιοπούλου (15-15). Το 15-16 έγινε 17-16, αλλά επίθεση της Ανθούλη και μπλοκ της ίδιας στην Κογιάρ διαμόρφωσαν το 17-18. Η Μερτέκη έσβησε κι αυτό το ματς μπολ, για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Παπαγεωργίου και μπλοκ της Ανθούλη με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 18-20.

Τάκης Φλώρος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα είχε ένα πολύ καλό ματς σήμερα και κέρδισε δίκαια. Νομίζω μετά το δεύτερο σετ ήταν καλύτερη ομάδα στο τερέν.
Στον αθλητισμό η ήττα έρχεται από τα λάθη και εμείς τα πληρώσαμε. Θα στεναχωρηθούμε για το αποτέλεσμα σήμερα και αύριο είναι μια άλλη μέρα. Η Τετάρτη θα είναι μια ιστορική μέρα για τον ΠΑΟΚ. Ποιος φανταζόταν πριν τέσσερα χρόνια ότι ο ΠΑΟΚ θα παίζει στην Ευρώπη».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς... Τον τελευταίο μήνα παλεύουμε όλα τα παιχνίδια και αυτό κάναμε κόντρα στον ΠΑΟΚ. Σήμερα έγινε ένα από τα καλύτερα ματς που έχω συμμετάσχει στην καριέρα μου και θα ήθελα να το δει περισσότερος κόσμος. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη κι εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για βελτίωση».

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20

Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες Λιγκ Καπ, Πρε Λιγκ, Α2 ανδρών, γυναικών βόλεϊ (12-16/11)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).
Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.