Πανναξιακός - Ολυμπιακός 1-3: Νίκησε κούραση και «βλέπει» Ζοκ Ουμπ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανναξιακό με 3-1 σετ εκτός έδρας - Πλέον, στρέφει την προσοχή της στο ματς με την Ζοκ Ουμπ.

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από τη Νάξο η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ (25-18, 17-25, 14-25, 13-25) του Πανναξιακού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague. Oι «ερυθρόλευκες» που επέστρεψαν την Πέμπτη από τη Σερβία μετά το πρώτο παιχνίδι με την Ζοκ Ουμπ και αναχώρησαν το πρωί της Παρασκευής για τη Νάξο, νίκησαν και την κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό με τη Σερβική ομάδα την προσεχή Πέμπτη (4/11, 16:30) στο Ρέντη, όπου θα διεκδικήσουν την ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο αν και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έχασε το 1ο σετ, όμως στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και ανέβασε στροφές φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση.

Ξεκίνησε δυνατά αλλά έχασε τη συγκέντρωσή του

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 3-6 ύστερα από μπλοκ της Χίπε, ενώ ένα «ερυθρόλευκο» σερί 4-0 ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-10 αρχικά και στο 6-12 στη συνέχεια. Οι γηπεδούχες με τη σειρά τους απάντησαν με δικό τους σερί τεσσάρων πόντων λίγο αργότερα και έφτασαν στο -2, διαμορφώνοντας το 10-12, ενώ μείωσαν την διαφορά στον πόντο με το σκορ στο 12-13 που έφερε και το πρώτο τάιμ άουτ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια ο Πανναξιακός ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 17-13. Ο πρώτος χρόνος της Γιώτα και η επίθεση στη διαγώνιο από τη Σάλας έδωσαν σφυγμό στον Ολυμπιακό, μειώνοντας σε 18-16, με τον Γιώργο Δερματή του Πανναξιακού να καλεί τάιμ άουτ. Η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε αφού οι γηπεδούχες μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι του σετ προηγούμενες 21-17 και διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 25-18 για να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Αντίδραση και άμεση ισοφάριση

Ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο σετ και ξεκίνησε με ένα σερί 4-0, με τον Πανναξιακό να μην μπορεί να βρει λύση στα πολύ καλά εκτελεσμένα σερβίς της Μαριάνα Κόστα, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει από πολύ νωρίς τάιμ άουτ. Ο πρώτος χρόνος, αρχικά, και το πολύ καλό σερβίς, στη συνέχεια, από τη Γιώτα έφερε το 2-6 για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες αύξησαν το προβάδισμά τους στο +6 και στο 4-10 μετά από ωραίο πλασέ της Εμμανουηλίδου. Ο άσσος της Εμμανουηλίδου έφερε το 14-6 για τον Ολυμπιακό στα μισά του σετ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους επόμενους πόντους που ακολούθησαν, για να διαμορφωθεί το 18-10. Η ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο πέτυχε ακόμα τρείς πόντους χάρη σε νέα αποτελεσματικά σερβίς της Κόστα που δυσκόλεψαν αρκετά την υποδοχή των γηπεδούχων, φτάνοντας στο 21-10 και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ. Τρεις πετυχημένες επιθέσεις από τη Γενιτσαρίδη έφεραν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε τελικά το σετ με 25-17 χάρη σε επίθεση της Μαριάνα Κόστα και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1.

Πήρε εύκολα το 3ο σετ και προηγήθηκε!

Άσσος με το…καλημέρα από τη Στέλλα Χριστοδούλου και καλά μπλοκαρίσματα από τις παίκτριες του Ολυμπιακού έφεραν τις «ερυθρόλευκες» σε θέση οδηγού και στο τρίτο σετ με ένα γρήγορο 3-0. Ο Ολυμπιακός που διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα του, κατάφερε να αυξήσει την υπέρ του διαφορά με οδηγό την πολύ καλή άμυνα και έφτασε στο 4-13 μετά από πρώτο χρόνο της Γενιτσαρίδη και επίθεση της Κόστα. Η Μαρία Γενιτσαρίδη, πρώτα με πολύ δυνατή επίθεση και στη συνέχεια με όμορφο πλασέ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 21-9, ενώ ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ και στο 24-10 μετά από μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε τελικά το πέμπτο σετ μπολ που της δόθηκε και πήρε το τρίτο σετ με 25-14 χάρη σε πλασέ της Μιλεντίγεβιτς, ανατρέποντας το σκορ στα σετ σε 2-1.

Έφυγε με το τρίποντο!

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη τακτική προσήλωση και μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους φτάνοντας στο 5-5. Ο άσσος της Γενιτσαρίδη, που ήταν η κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες», και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου βοήθησαν τον Ολυμπιακό να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με +3 για το 6-9, ενώ λίγο αργότερα ήταν και πάλι η άμυνα αυτή που έδωσε λύσεις για την ομάδα του Ολυμπιακού, ο οποίος διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά του, χάρη σε μπλοκ της Γιώτα που διαμόρφωσε το 8-14. Η Κόστα συνέχισε να «ταλαιπωρεί» την αντίπαλη υποδοχή με το σερβίς της, δίνοντας την ευκαιρία στην πρώτη γραμμή του Ολυμπιακού να πετυχαίνει εύκολους πόντους, όπως η άμεση επίθεση της Γιώτα για το 9-17, ενώ η Γενιτσαρίδη με πολύ δυνατή επίθεση πήρε το μπλοκ άουτ και διαμόρφωσε το 10-21, φέρνοντας ουσιαστικά τον Θρύλο μια ανάσα από τη νίκη. Ο άσσος της Εμμανουηλίδου έφερε το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ, ενώ η ίδια και πάλι με άσσο διαμόρφωσε το τελικό 13-25, δίνοντας παράλληλα το τέταρτο σετ και τη νίκη στον Ολυμπιακό με 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.35. 25-18 (25’), 17-25 (25’), 14-25 (23’)