Έκανε το 48-0 σετ με τη νίκη επί του Πορφύρα

Η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-18, 25-11, 25-23) του Πορφύρα στο Ρέντη.

Eurokinissi

Οι ερυθρόλευκες έκαναν το 16/16 φτάνοντας το απίστευτο 48-0 σετ. Αν στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια δεν χάσουν κάποιο σετ, θα πετύχουν ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ.

Το 3ο σετ, ήταν το πιο αμφίρροπο με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με -4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πορφύρας μάλιστα κράταγε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τελευταίου σετ, απειλώντας το απίστευτο σερί των 47 σετ (που είχαν μέχρι εκείνη την στιγμή οι «ερυθρόλευκες»). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πρώτη φορά στο τελευταίο σετ με 18-17 μετά από επίθεση της Χίπε. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-18 αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20 πριν δώσει ξανά το προβάδισμα η Χίπε για το 21-20. Ο Πορφύρας ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, 22-22 και προηγήθηκε με 22-23. Ακολούθησε η ισοφάριση από την Χίπε σε 23-23 και ο άσσος της Νιεμέρ που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο ματς μπολ. Με δεύτερο σερί άσσο της Νιεμέρ, διαμορφώθηκε το 25-23 και οι Πειραιώτισσες πήραν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα με 3-0.

Τώρα όλα τα «βλέμματα» στο "ερυθρόλευκο στρατόπεδο" στρέφονται στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup, την Τετάρτη (14/3, 19:30) με αντίπαλο την Κράσνονταρ στο Ρέντη.

Τα σετ: 3-0 σετ 1.11 3-0, 25-18 (24’), 25-11 (20’), 25-23 (27’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 1-8, 16-14, 21-16, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-11,

3ο σετ: 4-8, 14-16, 21-20, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Κωνσταντινίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36%υπ.-29%αρ.), Νιεμέρ 15 (10/20 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 47%υπ.-37%αρ.), Χριστοδούλου 3 (3/4 επ.), Χίπε 19 (16/36 επ., 3 άσσοι), Κοκκινάκη –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Λαμπρούση 5 (5/6 επ.) Πολ, Μιλεντίγεβιτς

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Κωνσταντέλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Ράπτη 2 (2 άσσοι, 44%υπ.-30%αρ.) Κομλένοβιτς 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Χατζηπέτρου, Φωτινού 1 (1/3 επ.), Δραγουμάνου 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 43%υπ.-36%αρ.), Μουστάκη –λ (43%υπ.-30%αρ.)/ Λιάρου -λ, Θαλασσινού 2 (2 άσσοι), Σιδεράτου, Γκολφινοπούλου

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς : «Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να παίζεις ένα παιχνίδι μετά την κατάκτηση ενός τίτλου. Είναι δύσκολο για τις παίκτριες αλλά σε κάθε περίπτωση έπρεπε να παίξουμε καλύτερα και με λιγότερα λάθη. Τώρα έχουμε μια εβδομάδα μπροστά μας πριν το ματς με την Κράσνονταρ, όχι για να ξεκουραστούμε αλλά για να ανανέωσουμε λίγο το μυαλό και το σώμα μας και είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε πανέτοιμοι την επόμενη Τετάρτη».

Η Αλίκη Κωνσταντινίδου δήλωσε μετά το ματς: «Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θέλαμε να το κερδίσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται για να είμαστε και σε καλό ρυθμό γιατί την επόμενη Τετάρτη έχουμε τον ημιτελικό του Challenge Cup. Θέλουμε η ομάδα να βρίσκεται στο καλύτερό της επίπεδο ειδικά στο πρώτο ματς με την Κράσνονταρ. Σίγουρα το πρόγραμμα της ομάδας είναι βαρύ γιατί παίζουμε κάθε Τετάρτη και Σάββατο και τα ταξίδια είναι πολλά, αλλά για αυτό είμαστε εδώ για να το αντιμετωπίζουμε».