Ολυμπιακός- Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0: Με άνεση στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Ελπίδα Αμπελοκήπων και με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου. Μπενίτεθ: «Δεν μας απασχολούν οι αντίπαλοι».

Την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση και 3-0 σετ (25-8, 25-16, 25-19) της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο νοκ-άουτ προημιτελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι Πειραιώτες έκαμψαν με ευκολία μέσα σε 53’ την αντίσταση των Θεσσαλονικέων κυριαρχώντας απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς και ολοκλήρωσε το ματς με 16 άσσους. Η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται πλέον στο πρωτάθλημα αφού ακολουθεί την Κυριακή (9/2, 20:00) η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου για την 12 αγωνιστική της Volleyleague.

Με 7 άσσους και 25-8 προηγήθηκε σε 15 λεπτά!

Από κει και πέρα ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση κα φτάνοντας στο 9-0 με άσσο του Βουλκίδη ο οποίος πίεσε πολύ στο σερβίς. Από προσπάθεια του ίδιου που κατέληξε στο φιλέ, η Ελπίδα Αμπελοκήπων πήρε τον πρώτο της πόντο μειώνοντας σε 9-1 για να ακολουθήσει ένα νέο 6-0 σερί που διαμόρφωσε το σκορ στο 15-1. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε η εικόνα με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλες διαφορές και να φτάνει στο πρώτο σετ μπολ με νέο άσσο του Βουλκίδη στο 24-6. Το σετ τελείωσε με επίθεση ο Φίνγκερ που διαμόρφωσε το 25-8, για τον Ολυμπιακό που μετρούσε 7 άσσους στο διάστημα αυτό, με 5 εξ’ αυτών να έχει σημειώσει ο Βουλκίδης.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να σημειώνει 5 άσσους αυτή τη φορά στο σερβίς, επανέλαβε το 9-0 σερί αποκτώντας και πάλι τον απόλυτο έλεγχο. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη συνέχεια στο 16-10 με τον Φίνγκερ και πήραν με άνεση και 25-15 το δεύτερο σετ. Το 3ο σετ, ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με την Ελπίδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ μέχρι το 13-12, όταν ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί διεύρυνε στο +5 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 17-12. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές για το 25-19 χάρη στο οποίο έφτασε στην άνετη νίκη-πρόκριση με 3-0 σετ!

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 16 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 σε 53’. 25-8 (15’), 25-16 (18’), 25-19 (20’).

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-0, 16-2, 21-5, 25-8

2ο σετ: 8-0, 16-10, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5 (5/6 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φίνγκερ 14 (9/15 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 17 (9/11 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (3/12 επ., 5 άσσοι, 33% υπ. - 20% άριστες), Γκέργκι 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ριζόπουλος 4 (4/6 επ., 67% υπ. - 33% άριστες).

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γκολίτσης): Μανωλάκης 1 (1 άσσος), Αντωνίου 2 (2/9 επ., 58% υπ. - 32% άριστες), Ποχάνης 4 (4/13 επ.), Μακόβσκι, Καπετανίδης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 18% υπ. - 5% άριστες), Νγκαμπούρου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Σταυρίδης (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Μάρτσης, Επιτροπάκης, Χαριδήμου 3 (3/4 επ.)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ανέφερε τα εξής: «Το πρώτο μέρος είναι το σημαντικό προκριθήκαμε στο Final 4 και το δεύτερο ότι έπαιξαν τα παιδιά πολύ καλά και ανταποκρίθηκαν. Άλλη μια ημέρα καλής προετοιμασίας στο να κλείσει η ομάδα όπως θέλουμε. Δεν μας απασχολούν οι αντίπαλοι. Ο Ολυμπιακός πρέπει να βρίσκεται στους τελικούς. Μέχρι να γίνει το Final 4 τον Μάρτιο, έχουμε πάρα πολλά και σημαντικά παιχνίδια».

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σεβαστήκαμε την Ελπίδα το αποδεικνύει και το σκορ αυτό. Αυτό το παιχνίδι ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε κάποια πράγματα. Ακολουθήσαμε την τακτική του προπονητή μας. Από σήμερα το βράδυ και έπειτα θα συγκεντρωθούμε για το κυριακάτικο παιχνίδι με τη Σύρο το οποίο θα έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και θέλουμε να το κερδίσουμε».