ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-3: Άνετο πέρασμα

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στη Volleyleague η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του ΟΦΗ.

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στην Volleyleague η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ του ΟΦΗ. Στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε στο «Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο», οι Πειραιώτες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους, επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση που τους διατηρεί την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ και στη συνέχεια με ένα σερί 5-0, έφτασε στο 12-4. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η διαφορά έφτασε στον συν δέκα για τους Πειραιώτες (18-8). Ο Φίνγκερ διαμόρφωσε το 23-12 και ο Χουσάι κάρφωσε για το 24-13. Ο Ριζόπουλος τελείωσε το πρώτο σετ στο 25-14, για το 1-0 των «ερυθρολεύκων» στον αγώνα.

Πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του το δεύτερο σετ αλλά οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, με ένα σερί 4-0 έκαναν το 2-2, 6-2, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Διατηρώντας το συν τέσσερα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-8 και το 20-16 στη συνέχεια. Ο Παπαλεξίου κάρφωσε για το 22-18 και από λάθος σερβίς των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 23-18. Σετ μπολ (24-19), από τον Χουσάι και ο ίδιος τελειώνει και το δεύτερο σετ με 25-19.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 και 10-5, μην αφήνοντας, με την απόδοση του, κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Ο Χουσάι με μπλοκ έκανε το 23-12 και ο Πετρέας με άσσο σημείωσε το 24-12, για να έρθει φυσιολογικά το 25-12 και πάλι με μπλοκ του Χουσάι, δίνοντας τη νίκη με 3-0 στον Ολυμπιακό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χουσάι με 16 πόντους και ακολούθησαν Φίνγκερ και Γκέργκι με 12 και 10 αντίστοιχα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παπαλεξίου που τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, έχοντας μάλιστα 5/5 επιθέσεις και 4 μπλοκ.

Τα σετ: 0-3 σε 1:08, 14-25 (19'), 19-25 (26'), 12-25 (23')

1ο σετ: 4-8, 7-16, 8-21, 14-25

2ο σετ: 4-8, 11-16, 18-21, 19-25

3ο σετ: 2-8, 8-16, 10-21, 12-25

ΟΦΗ: Στοροζίλοφ, Λούκουμι 6 (6/13 επ., 24% υπ., 10% αρ.), Τσέλιος 4 (2/*4 επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 2 (2/4 επ.), Σαρικεϊσογλου (18% υπ., 18% αρ.). Τσούλαφιτς 8 (8/23 επ.), Γκαράς –λ (%υπ.-%αρ.) / Τέφτσης -λ, Ρουμελιωτάκης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κομητούδης 1 (1/1 επ.), Κοσκινάς, Καρατζάς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλεξίου 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Φίνγκερ 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/6 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 16 (10/12 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος, 47% υπ., 27% αρ.), Τερβαπόρτι 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 10 (8/12 επ., 2 άσσοι), Κοκκινάκης –λ (90%υπ.- 80%αρ.) / Στιβαχτής, Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος 1 (1/1 επ.).

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Το παιχνίδι ήταν πιο εύκολο από όσο το περιμέναμε. Ο ΟΦΗ στην έδρα του είναι επικίνδυνος με καλούς παίκτες. Εμείς είχαμε την απόδοση που έπρεπε, ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παίζοντας με καλό ρυθμό, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος».