Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς σε ματς που έγινε στο γήπεδο της Ηλιούπολης και προκρίθηκε στον τελικό της Volley League, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον ΠΑΟΚ.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κηφισιά και όπως αναμενόταν "καθάρισε" τη σειρά με 3-0. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-0 σετ στο ματς που έγινε στο γήπεδο της Ηλιούπολης και προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος Volleyleague. Όπως αναμενόταν ο ΠΑΟΚ είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, αφού νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στον τελικό. Ο τίτλος του πρωταθλητή Ελλάδας θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όπου πήγε ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 14-16. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες με ένα σερί διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +4 φτάνοντας στο 15-20 μετά από διπλό μπλοκ των Μπέμε, Οϊβάνεν. Με επίθεση του Οϊβάνεν διαμορφώθηκε το 17-23 και με άσσο του Μπέμε το 17-24 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε στο 25-18 με τον Πετρέα και προηγήθηκε με 1-0!

Χωρίς πρόβλημα το 2-0

Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο σετ και απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα και τον έλεγχο πηγαίνοντας με +5 (3-8) μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με πέρασμα του Πετρέα προήλθε το 11-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και με άσσο του ίδιο το 14-20. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά και το προβάδισμα πήγαν στο 23-19 με τον Ράουβερντινκ και πήραν και το δεύτερο σετ με 25-21 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να πηγαίνουν με 12-16 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με διπλό μπλοκ των Μπέμε-Ρουμελιωτάκη διαμορφώθηκε το 19-13 και με άσσο του Ανδρεάδη το 20-14 υπέρ του Ολυμπιακού ο οποίος έφτασε εύκολα στο 25-18 και σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς!