Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 : Με τρεις "ήρωες" και τον ανίκητο Σμιτ

Με τον Σμιτ να "τσαλακώνει" τις μπάλες και τρεις ήρωες στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 την ΑΕΚ στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφς.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 21-20, χάρη σε άσο του Τζιουμάκα στον Στεφάνου και 22-21 με τον Στοίλοβιτς, αλλά καρφί του Τζιουμάκα στο φιλέ και επιθέσεις του Σμιτ έφεραν το 25-22.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και με σερβίς στον Αλεξίεφ, προηγήθηκε 5-10 και 14-18, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός εμφάνισε τρεις ήρωες, που έφεραν την ανατροπή. Ο Πετρέας έκανε 4 μπλοκ, ο Ανδρεάδης πήγε στο σερβίς στο 16-19 και με έξυπνες εκτελέσεις και άσο έγραψε το 19-19 και η τριπλέτα έκλεισε με τον Χριστοφιδέλη. Ο Καλαβαλιώτης άσος αντικατέστησε τον Αλεξίεφ και στο σερβίς, όχι μόνο στην υποδοχή στο 21-21, με αποτέλεσμα τον εκνευρισμό του Βούλγαρου που χτύπησε τη μπάλα. Ο Χριστοφιδέλης όμως πήρε άσο(22-21) και δικαίωσε τον Μουνιόθ, ενώ στη συνέχεια έβγαλε και άμυνα. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο για να τελειώσει 29-27 με νέα επίθεση του ασταμάτητου Σμιτ και πάτημα της γραμμής των 3 μέτρων από τον Τζιουμάκα.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε εκ νέου με 21-22 και 22-23, αλλά ο Αλεξίεφ πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή της "Ένωσης" και ο συνήθης ύποπτος Γκάβιν Σμιτ τελείωσε το ματς.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-23

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ) : Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11(10/17 επ., 1 μπλοκ, 36%υπ.-14%αρ.), Ράουβερντικ 5 (5/17 επ., 47%υπ.-37%αρ.), Στεφάνου –λ (27%υπ.-18%αρ.), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ, Κουμεντάκης 1 ( 1/1).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας) : Χαραλαμπίδης 5 (5/7επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62%υπ.-41%αρ.), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32%υπ.-23%αρ.), Γκαράς –λ (43%υπ.-36%αρ.), Κρέτσης, Σονάκης –λ.

Προημιτελικά Volley League

(Στις 2 νίκες)

Ολυμπιακός - Α.Ε.Κ. 3-0 (25-22, 29-27, 25-23)

Παναθηναϊκός - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-20, 30-28)

Φοίνικας Σύρου - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 26-24, 30-28)

Π.Α.Ο.Κ. - Ηρακλής 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

Πλέι ‘Αουτ

(Στις 3 νίκες)

Εθνικός - Α.Ε.Κομοτηνής 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Play Out 9-10 (3 νίκες- αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

3ος αγώνας: Τετάρτη 10 Απριλίου

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Σάββατο 13 Απριλίου

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τετάρτη 17 Απριλίου