Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1: Πρώτος ο Ολυμπιακός δια ... ποδός Φιλίποφ(vid)

Με φοβερή ανατροπή από το 17-22 και 20-23 του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1 τον ΠΑΟΚ χάρη σε υπέρβαση του Φιλίποφ και τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο της Volley League.

Στο πρώτο σετ η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στο φιλέ ήταν εμφανής με τον Όκολιτς να κάνει πάρτι με 3 μπλοκ και 2 επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-14 με τον Τακουρίδη , ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 15-15 με μπλοκ του Πετρέα στον Σαφράνοβιτς, αλλά στο 19-20 ο Αλεξίεφ(τον σημάδευαν στο σερβίς) έχασε τον κόντρα επίθεση και στη συνέχεια ο Σμαραγδής έκανε φιλέ για το 19-21, ενώ ακολούθησε μπλοκ του Όκολιτς στον Σμιτ(19-22) και άσος του Γκάρετ στον Αλεξίεφ(1923) για να φτάσουμε στο 21-25.

Στο δεύτερο σετ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οι Σμιτ, Αλεξίεφ με τον Καναδό να πυροβολεί και από το σερβίς φέρνοντας το σκορ στο 10-6, με το φωτεινό ταμπλό να φτάνει ως το 20-13 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 23-20 με άσο στον Στεφάνου, αλλά ο Σμιτ και ο Ραούβερντινκ έδωσαν τη λύση για το 25-21.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 17-22, αλλά ένα σερί του Πετρεά από το σερβίς έφερε το 20-22, για να καρφώσει ο Κλάπγουικ για το 20-23. Επίθεση του Ζουπάνι έφερε τη μπάλα πάλι στον Ολυμπιακό 21-23 για να πάρει την κατάσταση στα χέρια του από το σερβίς ο Τερβαπόρτι.

Ο Φινλανδός δυσκόλεψε την υποδοχή για να κάνει αρχικά μπλοκ ο Ραούβερντινκ και μετά ο Σμαραγδής για το 23-23 στο Κλάπγουικ. Ο Ολλανδός τα κατάφερε στην τρίτη προσπάθεια(23-24), ισοφάρισε εκ νέου ο Ραούβερντινκ(24-24) και ο Ολυμπικός πήρε το προβάδισμα με άουτ του Σαφράνοβιτς(25-24).

Φιλέ του Σμαραγδή και μπλοκ άουτ του Σμιτ έκαναν το 26-25 για να σφυρίξει ορθώς στην επόμενη φάση υπέρβαση στον Φιλίποφ ο Λαρισαίος διαιτητής Θεμελής. Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ, μετά από σερβίς του Σμαραγδή και κακή υποδοχή του Γκάρτε, προσπάθησε να "μαζέψει" τη μπάλλα, αλλά πέρασε το πόδι του στο αντίπαλο τερέν, μετά και το χέρι του από το φιλέ και ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ και ταυτόχρονα την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Εκπληκτικό δίδυμο οι Σμιτ, Αλεξίεφ μετά το πρώτο σετ, ενώ ο Πετρέας που ήταν απροπόνητος δέκα μέρες μόλις βρήκε ρυθμό, άρχισε να πυροβολεί από το σερβίς και μαζί με τον Τερβαπορτι άλλαξαν τη ροή του παιχνιδιού, βοήθησε τα μαλα για την ανατροπή στο τρίτο σετ.

Τα σετ: 15-25, 25-15, 27-25, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Σμιτ 23 (17/27 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 15 (15/23 επ., 29%υπ.-16%αρ.), Ράουβερντινκ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ (67%υπ.-29%αρ.)/Πετρέας 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (67%υπ.), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15 (10/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 11 (8/21 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 29% άριστες), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Εφραιμίδης –λ (50% υπ. - 29% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 5 (5/9 επ., 45%υπ.-27%αρ.), Μπούτος