Ολυμπιακός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0: Εύκολη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο «Μ.Μερκούρη» με 3-0 σετ για την 19η αγωνιστική της Volley League.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Κλειστό του Ρέντη τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ παρέταξε την ομάδα χωρίς τους Γκάβιν Σμιτ, Γερούν Ράουβερντινκ, Γιώργο Πετρέα και Γιώργο Στεφάνου. Από το πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και με καρφί του Ζουπάνι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (5-0) αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ.

Με ένα σερί 4-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14-4 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του σετ το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-14. Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε με 12-10 αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και απάντησαν με ένα 7-0 σερί φτάνοντας στο 17-12 με τρεις διαδοχικούς πόντους του Ζουπάνι.

Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του κάνοντας το 2-0 (25-17). Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά οι παίκτες του Μουνιόθ προηγήθηκαν με συν 4 φτάνοντας στο 13-9.

Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους φτάνοντας στο 18-13 με τον Σμαραγδή. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 25-18 και να πανηγυρίσει την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0, 25-14, 25-17, 25-18