Oλυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0: Έτοιμος για την Τρεντίνο

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και με αυτόν τον τρόπο σημείωσε την 44η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, έχοντας για όπλο του το μπλοκ.

Λίγες ημέρες πριν τον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup, κόντρα στην Ιταλική Τρεντίνο, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-20, 25-23) του Παμβοχαϊκού πανηγυρίζοντας την 44η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Volleyleague, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι», απόλυτα συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και με μεγάλο όπλο τους το μπλοκ, πήραν τη νίκη και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην αναμέτρηση της Τρίτης (26/2), όπου, με τον κόσμο στο πλευρό τους, θέλουν να κάνουν το πρώτο βήμα και να βρεθούν για δεύτερη διαδοχική χρονιά σε έναν ευρωπαϊκό τελικό.

Με όπλο το μπλοκ

Ισορροπημένο και δυνατό το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με τους Σμαραγδή, Πετρέα, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ και λίμπερο τον Στεφάνου. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-6, χάρη σε έξυπνο πλασέ του Τερβαπόρτι. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλέσει τάιμ άουτ με το σκορ στο 15-17.

Οι Πειραιώτες απάντησαν και πέρασαν μπροστά με τον Σμιτ να καρφώνει για το 18-17, με τον Καναδό διαγώνιο να δίνει «αέρα» δύο πόντων στον Ολυμπιακό (20-18) και τον Αλεξίεφ να σταματάει με μπλοκ την επίθεση των φιλοξενούμενων για το 21-18. Νέο «ερυθρόλευκο» μπλοκ, από τον Πετρέα, αυτή τη φορά, διαμόρφωσε το 22-18, ενώ ο Έλληνας κεντρικός κάρφωσε σε πρώτο χρόνο και για το 23-19. Ο Αλεξίεφ εκμεταλλεύτηκε τη λάθος άμυνα των αντιπάλων και έκανε το 24-19, για να τελειώσει το σετ με 25-19 ο Πετρέας με μπλοκ.

Κυρίαρχος στο φιλέ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε, όπως και το πρώτο,με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 9-9. Σε εκείνο το σημείο και με τον Τερβαπόρτι, στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, διεύρυναν το προβάδισμα στο συν τέσσερα, για πρώτη φορά σε αυτό το σετ, χάρη σε άσσο του Σμαραγδή (15-11) και όντας κυρίαρχοι πάνω στο φιλέ, έφτασαν στο 20-14. Ο Ζουπάνης πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-18 και στη συνέχεια εκτελώντας σε πρώτο χρόνο έφερε το σετ στο 23-20. Ο Αλεξίεφ κάρφωσε για το σετ μπολ (24-20) και ο Σμιτ με άσσο τελείωσε και αυτό το σετ για τον Ολυμπιακό με 25-20 και το 2-0 στον αγώνα.

Και τώρα η Τρεντίνο

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται γρήγορα στο τρίτο σετ με 6-3 και να έχουν τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ισοφάρισαν σε 11-11 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό τους. Το σετ ήρθε εκ νέου στα ίσα στο 13-13 και ο Σμιτ με άσσο, έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού για το 14-13. Συν δυο για τον Ολυμπιακό, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων (16-14). Με αλλαγές στην εξάδα τους γα το υπόλοιπο του σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν, διατηρώντας το μικρό αυτό προβάδισμα (20-18).

Ο Ζουπάνης σηκώθηκε ψηλά και εκτέλεσε για το 21-19. Νέα παράβαση του Παμβοχαϊκού στο φιλέ διαμόρφωσε το 22-19 και ο Σμιτ στην επόμενη φάση πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-20. Σετ μπολ και ματς μπολ από τον Σμιτ που κέρδισε ένα ακόμα μπλοκ άουτ (24-22), με το σετ να ολοκληρώνεται 25-23, μετά από άουτ σερβίς των φιλοξενούμενων. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 16 πόντους, έχοντας 68% ποσοστό στην επίθεση αλλά και τρεις άσσους.

Τα σετ: 3-0 σε 1:09, 25-19 (21΄), 25-20 (24΄), 25-23 (24΄)