Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Σμιτ, Σμιτ, Σμιτ

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Γκάβιν Σμιτ (21 πόντοι), κέρδισε 3-1 τον Παναθηναϊκό, έκανε σερί 41-0 στο πρωτάθλημα και ρεκόρ 41-20 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός άντεξε στο πιεστικό σερβίς του Παναθηναϊκού, αντέδρασε στο 0-1 και μετά από δυο δύσκολα σετ, επικράτησε εύκολα με 3-1 και ανέβασε το σερί του ερασιτέχνη σε όλα τα σπορ σε 39-0, αφού έχει να χάσει από αντίπαλη ομάδα του "τριφυλλιού" 1366 μέρες.

Στο πρώτο σετ ο Αλεξίεφ, αλλά και ο Ολυμπιακός ήταν μπλαζέ, μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναικός που πήρε προβάδισμα 13-15 με το σερβίς του Πελεκούδα, παρότι έχανε 10-7. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά, το σκορ έγινε 18-20 με άσο του Πελεκουδα και τελείωσε το σετ 23-25 με επίθεση του Ράπτη από την πίσω ζώνη.

Στο δεύτερο σετ ζωντάνεψαν όλοι με επικεφαλής τον Σμιτ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-13, αλλά χωρίς λόγο και αιτία ο Μουνιόθ πήρε ταιμ άουτ παρότι ο Παναθηναϊκός δεν έκανε μπρέικ πόιντ. Τον έβαλε με λίγα λόγια στο παιχνίδι και η διαφορά άρχισε να εξανεμίζεται για να φτάσει στο 18-17 με επίθεση του Γιορντάνοφ. Απο το πουθενά έγινε ντέρμπι, πόντο-πόντο, ώσπου ένα ξέσπασμα του Σμιτ(επίθεση και μπλοκ στον Ράπτη) έφερε το 24-21, για να τελειώσει το σετ 25-22 με παράβαση του Γιορντάνοφ(πέρασε την κεντρική γραμμή).

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ με 3 λάθη του κακού Αλεξίεφ, προηγήθηκε 9-12, για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός 18-18 με τουν Ραούβερντικ, αλλά ένα πλασέ του Γιορντάνοφ έφερε το 18-19. Νέο ξέσπασμα του Γκάβιν Σμιτ (δύο μπλοκ και δύο επιθέσεις) έκαναν το 25-22 για τον Ολυμπιακό.

Το τέταρτο σετ δεν χωράει κριτική, ο Παναθηναϊκος πέταξε λευκή πετσέτα και ο φωτεινός πίνακας έγραψε 25-17

Τα σετ: 3-1 σε 1:43, 23-25 (26'), 25-22 (30'), 25-22 (26'), 25-17 (21')