Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1: Πάρτι με... ρούβλια στο Ρέντη

Στο ματς στο οποίο οι Τζούριτς και Φιλίποφ επέστρεψαν ως αντίπαλοι του Ολυμπιακού οι ερυθρόλευκοι με ανατροπή νίκησαν 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκαν στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρός στον αγώνα, ενώ ο κόσμος ασχολιόταν περισσότερο με τον Φιλίποφ, παρά με τα τεκταινόμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το συνεχές προβάδισμα του ΠΑΟΚ, με 15-18, 20-23, για να μειώσει ο Σμιτι με άσο σε 22-23, τον Στάνκου να αντικαθιστά τον Τζούριτς με τον Μαρκές και να ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με άουτ του Χιμένεθ. Χαμένο σερβίς του Σμιτ όμως και πρώτος χρόνος του Όκολιτς.

Στο δεύτερο το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός 15-11 με σερβίς του Τερβαπόρτι, με τον Στάνκου να βγάζει ξανά έξω τον Τζούριτς στο 20-14 και τον Μαρκές να μειώνει σε 23-19, αλλά ως εκεί. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Μάρκες στη θέση του Τζούριτς, αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-0 με μπλοκ του Μπέμε και άουτ των παικτών του ΠΑΟΚ, με τον Τερζή να παίρνει τη θέση του Φιλίποφ. Το σκορ έφτασε στο 12-6 με νέα "στοπ" στο φιλέ και παιδαριώδη λάθη του ΠΑΟΚ. Μπλακ άουτ του Ολυμπιακού έκανε το 15-11και 17-13 και 18-15 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Πετρέα. Προσωρινή μείωση, αφού μπλοκ του Πετρέα, επίθεση του Σμιτ και λάθος του Τακουρίδη έφεραν το 21-16 και το 25-17 με επίθεση του Ραούβερντινκ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Τζούριτς, Φιλίποφ και ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη στη θέση του Φράγκου και το σκορ έφτασε στο 13-6, αφού ο φιλοξενούμενος παρέδωσε ψυχή και πνεύμα με παίκτες που δεν είχαν πίστη. Ο Κουμεντάκης πυροβολούσε και από την πίσω ζώνη για να φτάσουμε στο 25-21 και την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Oι οπαδοί του Ολυμπιακού καθόλη τη διάρκεια του αγώνα πετούσαν ρούβλια στον Φιλίποφ και τον έβριζαν χωρίς να αναφέρουν το όνομα του, αποκαλώντας τον "Ουκρανέ".

Kορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Σμιτ(19), Μπέμε (13) Ραούβερντινκ(13), Κουμεντάκης , ο Δαρίδης έβγαλε αποφασιστικές άμυνες, ενώ από τον ΠΑΟΚ απογοήτευσε ο Τζούριτς που είχε 9/29 επιθέσεις, τις 4 εύστοχες στο τετάρτο σετ, όπου είχαν κριθεί όλα. Από τον ΠΑΟΚ διασώθηκαν μόνο οι κεντρικοί Όκολιτς, Τακουρίδης.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 25-17, 25-21) σε 106΄.