Πέρασε και από την Αλεξανδρούπολη ο Ολυμπιακός με 3-0 σετ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη  με 3-0 σετ για την όγδοη αγωνιστική της Volley League.

Την νίκη με 3-0 σετ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για την όγδοη αγωνιστική της Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» που διεύρηναν το νικηφόρο σερί τους στο 37-0 επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα.

Ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Ζουπάνη, Στιβαχτή, Μπέμε, Ανδρεάδη, Φράγκο, Ράουβερντινκ και λίμπερο τον Στεφάνου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν στο πρώτο σετ μία διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος παίρνοντας το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες πήραν από νωρίς το προβάδισμα, ανέβασαν τη διαφορά στο συν έξι (21-15) και έφτασαν στο 2-0 σετ με το 25-20. Με το ίδιο σκορ οι παίκτες του Μουνιόθ πήραν και το τρίτο τους σετ έχοντας κυρίαρχο όπλο το σερβίς καθώς πέτυχαν συνολικά δεκατρείς άσσους, με τους Ζουπάνη και Πετρέα να έχουν από τέσσερις.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 23 πόντους (19/31 επ., 4 άσσοι).

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στον επαναληπτικό με την Σαχτιόρ(5/12) στην Λευκορωσία για τους «32» του CEV Cup.

Τα σετ 0-3 σε 1:09, 20-25 (23'), 20-25 (24'), 20-25 (22΄)