Kηφισιά - Άθλος Ορεστιάδας 3-1: Αποφασιστικό βήμα για την πέμπτη θέση

Η Κηφισιά επικράτησε του Άθλου Ορεστιάδας με 3-1 σετ και βρίσκεται μια ανάσα από την εξασφάλιση της πέμπτης θέσης της Volley League Ανδρών.

Τη νίκη με 3-1 σετ κατέκτησε η Κηφισιά εις βάρος του Άθλου Ορεστιάδας για την αγωνιστική των play off για τις θέσεις 5-7. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε τους 22 βαθμούς και άφησε στους 16 πόντους τον Άθλο και τον Πήγασο αντίστοιχα. Θυμίζουμε πως η πέμπτη θέση εξασφαλίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά με πάιπ του Μπόγιτς και μπλοκ του Σπηλιώτη προηγήθηκε 806 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν 10-10 με κόντρα του Απόνζα. Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 20-18, ενώ έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, όταν ο Ρικάντρο χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο Μπέικ έστειλε τη μπάλα στο φιλέ. Ο Άθλος κρατήθηκε στο σετ μειώνοντας σε 24-23 μετά από άσο του Μποζίδη, όμως η Κηφισιά έκλεισε το σετ 25-23 μετά από παράβαση γραμμής των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο σετ οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 16-16. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν 20-21 και 21-23 με έξυπνο πλασέ του Χάτσεσον και μπλοκ του Κωνσταντινίδη. Μάλιστα με κόντρα του Χάτσεσον οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 21-24, με τον Άθλο να το κλείνει 22-25 με πέναλτι του Καναδού ακραίου.

Η Κηφισιά παρά την απώλεια του 2ου σετ η Κηφισιά στο 3ο μπήκε δυνατά και με καλό σερβίς και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 8-3 και 10-4. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το σετ φτάνοντας μέχρι το 15-7. Ο Άθλος έτρεξε σερί 0-4 μειώνοντας 15-11 έχοντας τον Κωνσταντινίδη στο σερβίς, πλησιάζοντας μάλιστα στο -3, 16-13 μετά από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά παρά την πίεση έμεινε μπροστά και με διαδοχικά μπλοκ των Σπηλιώτη, Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς έφτασε στο 24-16, με τον Σέρβο διαγώνιο να τελειώνει το σετ 25-16.

Η διάθεση των παικτών του Κώστα Χριστοφιδέλη να κυνηγήσουν κάθε μπάλα στην άμυνα έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στην αρχή του 4ου σετ προηγήθηκαν 7-4 μετά από άσο του Σπηλιώτη. Η εξαιρετική άμυνα του Βελούδη και το έξυπνο τελείωμα του Ρικάρντο έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στην Κηφισιά 10-6. Στη συνέχεια ο Τζούνιορ με δύο συνεχόμενους άσους ξεσήκωσε το Ζηρίνειο διαμορφώνοντας το 13-7.

Η ομάδα του Έβρου με σερί 0-3 πλησίασε 13-10, όμως το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρντο και η κόντρα του Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσαν το 17-11. Η Κηφισιά έμεινε μπροστά και «σφράγισε» το πολύτιμο τρίποντο κατακτώντας το σετ 25-17 με άσο του Ρικάρντο.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17)

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων ενώ του Άθλου Ορεστιάδας από 5 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Γκλάντστοουν 9 (5/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ρικάρντο 21 (19/35 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 32% άριστες), Μπόγιτς 9 (8/24 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 12% άριστες), Σπηλιώτης 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 17 (13/22 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 52% υπ. – 24% άριστες), Παύλου, Τζάρας

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Ράμος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Καράμπαλι 16 (14/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέικ 12 (9/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Κιν 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 1 (1/7 επ.), Χάτσεσον 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 12% άριστες) / Συναδινός (λ., 48% υπ. – 26% άριστες), Διαμαντίδης (λ., 80% υπ.), Μποζίδης Π. 1 (1 άσος)