Μίλων – Ολυμπιακός 3-0: Ισοφάρισαν σε 1-1 οι Νεοσμυρνιώτες

Ο Μίλων, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Volley League Ανδρών.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε στην έδρα του ο Μίλων και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για μια θέση στους τελικούς της Volley League Ανδρών.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κέρδισε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό κι έκανε έτσι το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της διοργάνωσης, με το τρίτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι πλέον προγραμματισμένο στην έδρα των «ερυθρόλευκων» την Καθαρά Δευτέρα (18/03).

Στο πρώτο σετ παρότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, εν συνεχεία οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή και το πήραν με 25-23 κάνοντας το 1-0, ενώ στο δεύτερο ο Μίλων μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη και «λύγισε» τους «ερυθρόλευκους» με 25-21 για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο παρά τις προσπάθειες των Πειραιωτών να μειώσουν, ο Μίλων έφτασε στο 25-21 και «σφράγισε» τη νίκη με 3-0 σετ αλλά και το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-21

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 12 (5/8 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 9 (6/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες), Πολουγιάν 9 (8/16 επ., 1 άσος, 35% υπ. – 29% άριστες), Χερ 3 (3 άσοι) / Χανδρινός (λ., 60% υπ. – 53% άριστες), Νανόπουλος 2 (2 άσοι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 3 (2/4 επ., 1 άσος), Στερν 13 (12/20 επ., 1 άσος), Κουμεντάκης 2 (2/7 επ., 27% υπ. – 20% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/2 επ.), Τζούριτς 8 (7/8 επ., 1 άσος), Ιντάλγκο 13 (10/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 14% υπ.), Καρασαββίδης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 29% άριστες)