Ολυμπιακός - Μίλων 3-0: Ιδανικό ξεκίνημα στα ημιτελικά (highlights)

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ του Μίλωνα στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης της Volley League.

Με το «δεξί» στα πλέι οφ του πρωταθλήματος «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον πρώτο ημιτελικό της Volley League, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Στερν, επικράτησαν με 3-0 σετ του Μίλωνα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, στην πρώτη «μάχη» των ημιτελικών, αφού κέρδισε 12 μπλοκ σε τρία σετ, ενώ μέτρησε οκτώ άσσους και 44% στην επίθεση, με μόλις οκτώ λάθη, φτάνοντας σχετικά εύκολα στην εντός έδρας νίκη, με πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο (14π.).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 4-0, όμως ανέβασε «στροφές» και με 5-0 σερί και επίθεση του Ιντάλγκο, προσπέρασε με 5-4. Με άσσο του Τράβιτσα, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν στο 11-9, αλλά ο Μίλων έκανε την ανατροπή (12-14, 14-16). Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 18-18, ο Ιντάλγκο σε 21-21, με τον Θρύλο να πατάει «γκάζι» και να ξεφεύγει με 24-21 και να φτάνει σε σετ μπολ. Το 25-22 και το 1-0 σετ ήρθε με εξαιρετικό διαγώνιο χτύπημα του Ιντάλγκο!

Στο δεύτερο σετ, ο Ζουπάνης έδωσε προβάδισμα 12-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά (13-14, 14-15, 15-16). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, «απάντησαν» και ξέφυγαν με +3 (20-17), με τον Γκουσταβάο, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 21-18, με μπλοκ άουτ. Με άσσο του Ιντάλγκο, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +5 (23-18), όμως «κόλλησαν» και δέχθηκαν τέσσερις σερί πόντους (23-22), με τον Ντανιέλ Καστελάνι να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν «μάσησε» και έφτασε στο 25-22, με τον Παγένκ και στο 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ξέφυγαν με +3 (16-13), με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη, με τον Τράβιτσα να κερδίζει έναν ακόμα άσσο, για το 18-15. Νέος άσσος, αυτή τη φορά από τον Τζούριτς και 22-19 ο Θρύλος, ο οποίος είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ο Τζούριτς πήρε έναν ακόμα άσσο και ανέβασε τη διαφορά στο +4 (23-19), σε ένα κρίσιμο σημείο, ενώ ο Γκουσταβάο «καθάρισε» το ματς, με μπλοκ, για το 25-21 και το 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0 σε 86’): 25-22, 25-22, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων, ενώ του Μίλωνα από 4 άσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 12% υπ. – 12% άριστες), Ζουπάνη 8 (7/21 επ., 1 άσος), Τράβιτσα 4 (0/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τζούριτς 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (9/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παγένκ 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 9 (5/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 3 (3/15 επ.), Μολίνα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 30% άριστες), Πολουγιάν 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. – 31% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 5 (5/14 επ.).