Αρκάς - Ολυμπιακός 3-0: Δεν τα κατάφερε στη Σμύρνη

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Σμύρνη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ από την Αρκάς και παράλληλα τον αποκλεισμό από τα προημιτελικά του CEV Cup.

Πάλεψε αλλά λύγισε στην Τουρκία ο Ολυμπιακός. Ο Κυπελλούχος Ευρώπης ηττήθηκε 3-0 σετ από την ισχυρή Αρκάς στη Σμύρνη, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στα προημιτελικά του CEV Cup.

Καλός στο πρώτο σετ αλλά η ανατροπή των γηπεδούχων, πλήγωσαν την ψυχολογία των παικτών του Ντάνιελ Καστελάνι, οι οποίοι στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22)

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ και κατάφερε να χτίσει διαφορές, ακόμα και στο +5 (8-13) με τον Κουμεντάκη. Οι Τούρκοι δεν λειτουργούσαν καλά στην υποδοχή, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να εκτελεί όπως θέλει. Παρόλα αυτά, η Αρκάς μείωσε με ένα μικρό σερί σε 15-16 αλλά οι Πειραιώτες κράτησαν το προβάδισμα και έκαναν το 18-20. Η Αρκάς ισοφάρισε με σε 20-20 και παρά το 20-22 των «ερυθρόλευκων», με ένα μικρό σερί πίσω από τη γραμμή του σερβίς, πέρασε μπροστά με 23-22 και άνοιξε το σκορ μ 25-23.

Στο δεύτερο σετ, με ψυχολογία από την ανατροπή η Αρκάς μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε και με 12-8. Με τον Παγένκ στο σερβίς, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 12-10 και μάλιστα ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με 13-14 με σερί από τον Ιντάλγκο. Μετά το τάιμ άουτ, οι Τούρκοι ξανά πήραν τα ηνία με 18-15 και με 20-16 βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση και του δεύτερου σετ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξανά και με πρώτο χρόνο του Γουσταβάο έκανε το 21-21. Τελικά η Αρκάς πήρε και το 2ο σετ με 25-22.

To τρίτο σετ δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Είχαμε ισοπαλία μέχρι το 10-10 με τον Γκροζέρ να δίνει προβάδισμα στην Αρκάς με 12-10 αναγκάζοντας τον Καστελάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Η Αρκάς όμως συνέχισε να χαλάει την υποδοχή και να χτυπάει τους Πειραιώτες, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με πέντε πόντους (17-12).

Από το -6 και το 18-12, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο με τον Ιντάλγκο (18-17), όμως οι Τούρκοι με όπλο τους το μπλοκ αύξησαν ξανά τη διαφορά στο +4 (20-16). Τελικά οι Τούρκοι «κλείδωσαν» την καθαρή νίκη και το εισιτήριο με 25-21.