Ολυμπιακός - Αρκάς 3-2: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός ήταν αψεγάδιαστος στο τάι μπρέικ, λύγισε με 3-2 την Αρκάς στον Ρέντη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του CEV Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup έκανε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας 3-2 σετ την Αρκάς στον Ρέντη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, κατάφεραν να βρουν «φάρμακο» στον τρομερό Γκρόζερ και με όπλο το μπλοκ και τον Ιντάλγκο στο 5ο σετ, πήραν την πολύτιμη νίκη.

Πλέον, οι Πειραιώτες θέλουν νίκη στον επαναληπτικό της Σμύρνης (7/2) ή και ήττα στο τάι μπρέικ για να κυνηγήσουν το εισιτήριο στο «χρυσό σετ».

Τα σετ: 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7)

Ο αγώνας

Η Αρκάς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με δύο άσους στους πρώτους της 6 πόντους έδειξε τις διαθέσεις, κάνοντας το 6-3. Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να ελέγξει τον ρυθμό και προσπάθησε να πιέσει από το σερβίς αλλά και να βάλει τον Παγένκ στο ματς.

Το κακό σερβίς του Στερν έκανε το 7-11 δίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά για τους Τούρκους μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ ο Γκρόζερ με άσο έκανε το 9-14 βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ και αναγκάζοντας τον Καστελάνι σε τάιμ άουτ.

Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να επιστρέψουν και κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (14-16) εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως η Αρκάς δεν είχε καλές υποδοχές. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 15-19 αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Ιντάλγκο στο σερβίς (19-19) ενώ ο παίκτης του Ολυμπιακού με άσο έβαλε μπροστά την ομάδα του (20-19).

Ο Γκρόζερ με λάθος στο σερβίς έδωσε διαφορά δύο πόντων στους Πειραιώτες με 23-21 και είχαν το πρώτο σετ πόιντ με 24-23 και με μπλοκ του Στερν έκανε το 26-24 ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε την ψυχολογία μετά την σπουδαία ανατροπή και μπόρεσε να κάνει το 8-5 με ένα μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Η Αρκάς βέβαια το μάζεψε γρήγορα μην αφήνοντας τον αντίπαλο της να πάρει μομέντουμ και με άσο έκανε το 11-11.

Με κερδισμένη ένσταση από τους Τούρκους έγινε το 15-15 αλλά ο Κουμεντάκης που ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο σετ έκανε το 16-15, ενώ είχαμε νέα ισοπαλία στο 19-19 ύστερα από ένα τρομερό ράλι!

Οι δύο τους πήγαιναν χέρι-χέρι και η Αρκάς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με άσο του Γκρόζερ (21-22), σημείο όπου ο Καστελάνι κάλεσε τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, ο Γκρόζερ συνέχισε το σερί του και έδωσε σετ μπολ (21-24) και τελείωσε το σετ με 25-21!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι καλά, κάνοντας το 4-2 με μπλοκ του Τράβιτσα αλλά με τον Γκρόζερ να κάνει μυθικά πράγματα από τη γραμμή του σερβίς (δύο σερί άσοι) η Αρκάς πήρε προβάδισμα (4-5).

Ο Γερμανός βγήκε από το σερβίς με μπλοκ του Ντζούριτς και τον Καστελάνι να περνάει τον Δαλακούρα αντί του Ιντάλγκο για να βελτιώσει την υποδοχή του. Η Αρκάς συνέχιζε το ρεσιτάλ της και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10). Με λάθος σερβίς του Κουμεντάκη η Αρκάς έκανε το 13-15, ενώ το τουρκικό μπλοκ σταμάτησε τον Δαλακούρα για το 13-16.

Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά των Πειραιωτών να χτίσουν σερί τεσσάρων πόντων και με δύο διαδοχικούς άσους του Τζούριτς έκαναν το 17-16.

Ο Ιντάλγκο πέρασε αλλαγμένος στο παιχνίδι, με καθαρό μυαλό και κατάφερε να βοηθήσει τόσο με τις επιθέσεις του, όσο και με την υποδοχή του να πάρει ο Ολυμπιακός προβάδισμα τριών πόντων (22-19) σε ένα κρίσιμο σημείο. Η Αρκάς αντέδρασε και με 3-0 σερί έκανε το 22-22.

Παρά το σετ μπολ των φιλοξενούμενων, το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτούργησε και είχαμε ισοπαλία στο 25-25 αλλά με λάθος του Σούμπασι και με χτύπημα στην αντένα του Γκρόζερ, ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με 27-25.

Στο τέταρτο σετ ο Γκρόζερ το πήρε πάνω του στην αρχή και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (5-7) με τον ένατο (!) του άσο! Με κερδισμένο μπλοκ άουτ και με άσο ο Τζούριτς έκανε το 8-8 βάζοντας ξανά τον Ολυμπιακό στο ματς.

Τα φαλτσαριστά σερβίς της Αρκάς αιφνιδίασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και έδωσε αέρα τριών πόντων (10-13), ενώ έγινε και το 12-16 σημείο όπου πέρασε στη θέση του μπλοκέρ ο Γκουσταβάο!

Με τον Στερν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-20 αλλά με τον Γκρόζερ μεγάλο πρωταγωνιστή οι Τούρκοι έκαναν το 23-20 όμως οι Πειραιώτες δεν ήταν αποφασισμένοι να τα παρατήσουν μειώνοντας στον πόντο (23-24) και σβήνοντας τα πρώτα δύο σετ πόιντ της αντιπάλου τους. Το σετ όμως κατέληξε στην Αρκάς που με 25-23 έκανε το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και με τον Στερν να εκτελεί εξαιρετικά πήρε προβάδισμα (3-1) στην αρχή του 5ου σετ και με τριπλό μπλοκ στον Γκρόζερ οι Πειραιώτες έκαναν το 5-1 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη.

Μάλιστα σε ένα φοβερό ράλι, ο Γκουσταβάο με χτύπημα στην ευθεία, έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (7-2) και ο Ιντάλγκο σημείωσε το 10-5.

Με την τουρκική υποδοχή να μη λειτουργεί, οι «ερυθρόλευκοι» του Καστελάνι είχαν κάνει τη μισή δουλειά και τελικά πήραν τη νίκη με άσο του Ιντάλγκο με 15-7 στη διαδικασία του τάι μπρέικ.

Τα σετ (3-2 σε 2.17): 26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7