Ζιράτ - Ολυμπιακός 3-0: Και τώρα περιμένουν οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ζιράτ στην Τουρκία, χάνοντας με 3-0 σετ για την 6η στροφή του CEV Champions League και περιμένει το αποτέλεσμα του ματς στην Πολωνία για να δει αν θα συνεχίσει στα προημιτελικά του CEV Cup ως 3ος.

Πάλεψε στο 1ο σετ και ύστερα γνώρισε την ήττα με 3-0 από την πρωτοπόρο και αήττητη Ζιράτ στην Άγκυρα ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της αντιπάλου τους, δεν κατάφεραν να προκριθούν στα play off του CEV Champions League αλλά είναι ακόμα «ζωντανοί» για το CEV Cup.

Συγκεκριμένα, οτιδήποτε άλλο αποτέλεσμα στο έτερο ματς του 1ου ομίλου ανάμεσα σε Ζάκσα και Κνατ εκτός από τη νίκη της δεύτερης στο τάι μπρέικ, τότε θα δώσει στους πρωταθλητές Ελλάδας σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Απευθείας στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης οι Τούρκοι που έκαναν το απόλυτο στον όμιλο και δείχνουν ικανοί να φτάσουν μακριά. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κουβανός Καμέχο της Ζιράτ.

Το ματς

Οι Τούρκοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και με τριπλό μπλογκ στον Ιντάλγκο πήραν προβάδισμα τριών πόντων (3-0) αλλά με τον Γερμανοκουναδό ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο του πόντο, ενώ με δύο καλές επιλογές του Τράβιτσα μείωσε σε 5-4, ενώ μια εξαιρετική αμυντική προσπάθεια και ένα μονό μπλοκ του Στερν στον Καμέχο έφερε το πρώτο ισόπαλο σκορ (6-6).

Το μπλοκ άργησε αλλά λειτούργησε στο α’ σετ και με άσσο του Κουμεντάκη οι Πειραιώτες έκανα το 7-10. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι τα μισά, με τους γηπεδούχους να πιέζουν από το σερβίς θέλοντας να χαλάσουν αρκετά την ερυθρόλευκη υποδοχή και τους Πειραιώτες να απαντούν με τα υψηλά ποσοστά στο μπλοκ τους (17-17).

Ο Κουμεντάκης ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου σετ και μάλιστα με ωραίο τελείωμα στην ευθεία έκανε το 19-21 σε ένα κρίσιμο σημείο αναγκάζοντας τον Τούρκο κόουτς σε τάιμ άουτ. Η Ζιράτ απάντησε κάνοντας το 22-22 στερώντας την ευκαιρία από τον Ολυμπιακό.

Στο τελείωμα του σετ το μπλοκ της Ζιράτ έκανε τη δουλειά του και οι γηπεδούχοι άνοιξαν σκορ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μείνει συγκεντρωμένος στο πλάνο του αλλά τρεις διαδοχικές κακές επιθέσεις με τον Στερν ανάγκασαν τον Καστελάνι να ρίξει στο ματς τον Ζουπάνι. Η υποδοχή χάλασε εντελώς και οι Τούρκοι με δύο σερί επιθέσεις σε πρώτο χρόνο έκαναν το 8-5.

Ένα μπλοκ άουτ που πήρε ο Ιντάλγκο κατάφερε να διώξει τον Καμέχο από το σερβίς αλλά οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν πάρει ψυχολογία και τελείωναν τις επιθέσεις όπως ήθελαν κάνοντας νταμπλ σκορ (12-6). Η συνέχεια δεν άλλαξε και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 8 (20-12) με τους Τούρκους να παίρνουν εύκολα το σετ με 25-17 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Καστελάνι έριξε στο παιχνίδι τον Τζούριτς θέλοντας να βρει μπλοκ και δύναμη στο φιλέ αλλά η Ζιράτ πήρε προβάδισμα με 4-1 με «όπλο» ξανά το καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενη την «χαλασμένη» υποδοχή των «ερυθρόλευκων».

Μάλιστα, παρά την αντεπίθεση που προσπάθησε να κάνει ο Ολυμπιακός η Ζιράτ είχε τις απαντήσεις και έκανε το 12-6 βάζοντας από νωρίς στο σετ τις βάσεις για μια καθαρή νίκη. Το κακό τελείωμα του Κουμεντάκη έφερε το 19-11, με την ψυχολογία των «ερυθρόλευκων» φανερά πεσμένη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με άσο του Άντερσον με 25-18.

Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-18.