Μίλων - Ναντ 3-2: Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση

Ο Μίλων προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά πήρε τη νίκη στο τάι μπρεικ (3-2) κόντρα στη Ναντ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup.

Την αντίσταση της Ναντ κατάφερε να κάμψει ο Μίλων στη Νέα Σμύρνη και με νίκη στο τάι μπρεικ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup. Στη Γαλλία η ομάδα του Σάκη Ψάρρα θα ψάξει οποιαδήποτε νίκη ή έστω ήττα με 2-3 που θα οδηγήσει το ζευγάρι σε «χρυσό σετ». Την προσεχή Τρίτη (16/1, 21.00) η ρεβάνς στο «Σαλέ».

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και γρήγορα πήραν διαφορά 3 πόντων (6-3) και έμεινα μπροστά για το μεγαλύτερο διάστημα. Η Ναντ ισοφάρισε σε 14-14 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο. Ωστόσο, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν και πήραν τους κρίσιμους πόντους και το 25-22 τους έβαλε οδηγούς στο ματς.

Στο δεύτερο ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που προηγήθηκαν με 4-7 και στη συνέχεια με 8-13, αλλά με εύστοχες επιθέσεις και αντίστοιχη αποτελεσματική άμυνα, ο Μίλωνας έφερε το ματς στα ίσια (15-15). Στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 22-20 και κατάφερε να κρατήσει αυτή τη διαφορά των δυο πόντων για να κάνει το 25-23.

Στο τρίτο σετ η γαλλική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο για αντίδραση από την αρχή και κυριάρχησε σε όλη τη διάρκειά του, φτάνοντας εύκολα στο 25-16 και μείωσε σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα, αλλά στη συνέχεια η Ναντ πήγε στο +4 (9-13). Ωστόσο, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα με ένα σερί 4-0 έφεραν το ματς στα ίσα αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και έκαναν το 22-25, οδηγώντας το ματς σε 5ο σετ.

Εκεί, μετά το ξεκίνημα, που καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ, η Ναντ προηγήθηκε με 6-8 αλλά ο Μίλωνας απάντησε άμεσα και πέρασε μπροστά με 12-10. Στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμά του και έκανε το 15-12, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 16-25, 23-25, 15-12.